Nowy numer 19/2024 Archiwum

Będziesz rekinem

– Chiquitos zachowali ok. 5500 stron muzyki baroku misyjnego, u Moxos jest ich ponad 7200. Nie ma na świecie podobnych kolekcji – podkreśla o. prof. Piotr Nawrot, werbista. Od 27 lat rekonstruuje manuskrypty boliwijskich Indian. To fenomen w skali światowej.

Skromnie mówi, że on „tylko miał szczęście”, bo zaufali mu, przekazując nuty. Badania, jakie od ponad ćwierć wieku prowadzi, są wyjątkowe. Odrestaurowuje muzykę z redukcji jezuickich i franciszkańskich na terenie dzisiejszej Boliwii. Autorami kompozycji byli sami Indianie. Zanim zajął się tym o. Piotr, temat był kompletnie nieznany. Media od pierwszych dni jego pracy informowały, że „Piotr Nawrot odkrył manuskrypty”.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy