Nowy Numer 29/2018 Archiwum

To straszne Opus Dei

O niepoważnych rozważaniach poważnej gazety.

W dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" znalazł się tekst pt. "Opus Dei szkoli ministrów". Rzecz jest o tym, że około 60 kluczowych (co to właściwie znaczy?) urzędników, w tym 6 wiceministrów, odbywa 18-dniowy kurs menedżerski. To wspólne przedsięwzięcie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i IESE - menedżerskiej szkoły podyplomowej. Wedle "Rz", należy ona do najlepszych na świecie i od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu  podyplomowych programów dla kadry zarządzającej. Współpracuje z Harwardem czy MIT. W czym więc problem? W tym, że IESE działa przy Uniwersytecie Nawarry. A uczelnia ta została założona przez Opus Dei. I co z tego? - chciałoby się zapytać. Bo robienie zarzutu z samego faktu, że coś jest dziełem jakiejś struktury Kościoła, pachniałoby dyskryminacją na tle religijnym.

"Rzeczpospolitej" wystarcza zacytowanie w tym kontekście opinii rzeczniczki SLD Anny Marii Żukowskiej, która twierdzi, że "Opus Dei działa na niejasnych zasadach, a jego członkowie nieformalnie się wspierają". - Może rząd spłaca jakieś długi wobec tej organizacji? - pyta Żukowska.

Jednak ani ona, ani w autor tekstu nie podają żadnych informacji na poparcie tezy o niejasności zasad, nieformalnym wsparciu czy rzekomej spłacie długów - to tylko insynuacje.

A już prześmiesznie brzmi wzmianka o tym, że "o Opus Dei mówiło się sporo za sprawą książki «Kod Leonarda da Vinci» Dana Browna, który przedstawił tę organizację jako wykonująca «mokrą robotę»dla Watykanu" i że "książkę skrytykował polski Episkopat".

Nie bardzo rozumiem, dlaczego istotne dla czyjejś działalności miałoby być opisanie go w roli czarnego charakteru w popularnym kryminale. To w końcu tylko fikcja, nieprawdaż? Chciałbym więc zapytać kolegów z "Rzeczpospolitej": jeśli napiszę książkę science fiction, w której opiszę Waszą redakcję jako agendę kosmitów, to czy za 10 lat sensownie będzie wspomnieć o tym przy okazji poważnej analizy Waszych tekstów?

Co do krytyki książki Dana Browna ze strony Episkopatu, to znalazłem stanowisko Rady Naukowej KEP, która w 2005 r. rzeczywiście skrytykowała ją za błędy teologiczne. Dotyczyły m.in. bóstwa Jezusa i Jego bezżenności. Rada oczywiście wiedziała, że "Kod Leonarda da Vinci" to literacka fikcja. Problem w tym, że - jak pisali biskupi - "autor powieści w sposób dowolny miesza fakty z wytworami własnej fantazji, przedstawiając je jako twierdzenia naukowe", a "dla milionów ludzi powieść ta staje się bowiem pierwszą, a może nawet jedyną okazją do kontaktu z historią Kościoła i doktryną chrześcijańską".

O Opus Dei w stanowisku RN KEP nie było mowy wcale.

Ja się nawet nie dziwię, że rzeczniczka marginalnej partii lewicowej przeżywa niepokoje, związane z aktywnością struktur Kościoła. Ale czy one naprawdę są wystarczającym powodem, by dziennikarz poważnie zastanawiał się, "czy obecni wiceministrowie otwierają się na wpływy jakiejś tajemniczej organizacji?"

Jeśli tak, to muszę się chyba obawiać, że i ja zostanę posądzony o przynależność do niej. Na zapas więc oświadczam, że do Opus Dei nie należę. Zdarza mi się czasem rozmawiać z osobami weń zaangażowanymi. Zwykle sympatycznie. I tyle.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

 • wkurzony
  04.12.2017 20:11
  proszę nie mydlić nam oczy. To skandal, że z pieniądze z naszych podatków idą do Watykanu. Dość hipokryzji, czytam was od zawsze, ale teraz przesadzacie...
  doceń 18
 • Louie
  05.12.2017 10:46
  "Rzepa" przestała być poważną gazetą już od dawna (a dokładniej rzecz ujmując od momentu przejęcia przez Grzegorza Hajdarowicza i dokonanych wtedy czystek kadrowych).
  doceń 16
 • Gość
  05.12.2017 11:43
  Tak sobie myślę, że redaktorzy z GN, też powinni pomyśleć o studiach w Szkole Administracji Publicznej i IESE - menedżerskiej szkoły podyplomowej, może ich teksty byłby wówczas ciekawsze.
  doceń 21
 • AB
  05.12.2017 12:31
  Zazwyczaj jeśli lewica sie czegoś boi, to oznacza że tam może być dużo Dobra :-)
  doceń 20

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama