Nowy numer 26/2022 Archiwum

Margines robi różnicę

Prędzej dogadam się z „lewakami” wznoszącymi absurdalne hasła niż z „prawakami” wzywającymi Boga… na świadka ich bluźnierstwa.

Tak, wiem, że to margines. Zdecydowana większość idących w marszach 11 listopada to zwykli Polacy, którzy, jak co roku, najzwyczajniej w świecie chcieli zamanifestować swoją dumę i przekonanie: dobrze nam tu być i żyć razem, w Polsce. Ale właśnie ze względu na ten margines – nie taki znowu nieliczny – mam prawo do wstydu. Nie tylko dlatego, że stronnicze media zachodnie trąbią wyłącznie o skandalicznych hasłach wykrzykiwanych przez – wcale nie garstkę – część manifestantów. Nawet gdyby zostało to tylko w naszych „czterech ścianach”, wstyd byłby nie mniejszy. Jeśli w tłumie – wcale nie małym – w którym wyróżniał się transparent „My chcemy Boga”, z tysięcy gardeł wydobywał się refren: „Cała Polska śpiewa z nami, wyp…ać z uchodźcami”, to nie mamy o czym rozmawiać. Z nimi. Prędzej dogadam się z „lewakami” niosącymi absurdalne hasła naiwnej, a nawet agresywnej poprawności politycznej. Przynajmniej nie udają, że ma to coś wspólnego z wiarą w Boga. Pogańskie w istocie, choć „katolickie” w oprawie hasła „prawaków” świadczą o braku jakiegokolwiek punktu zaczepienia. Ci pierwsi, choć nie zawsze sprawiają takie wrażenie, są bardziej otwarci na doświadczenie Boga. Nie są obciążeni zaprzęganiem Go do swojej ideologii. Ci drudzy mają już „doświadczenie” swojego wyobrażenia Boga jako elementu własnej ideologii. Przez taki pancerz – chciałbym się mylić – z reguły trudniej przebić się z prawdą i logiką nie z tego świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się