Nowy Numer 25/2019 Archiwum

Margines robi różnicę

Prędzej dogadam się z „lewakami” wznoszącymi absurdalne hasła niż z „prawakami” wzywającymi Boga… na świadka ich bluźnierstwa.

Tak, wiem, że to margines. Zdecydowana większość idących w marszach 11 listopada to zwykli Polacy, którzy, jak co roku, najzwyczajniej w świecie chcieli zamanifestować swoją dumę i przekonanie: dobrze nam tu być i żyć razem, w Polsce. Ale właśnie ze względu na ten margines – nie taki znowu nieliczny – mam prawo do wstydu. Nie tylko dlatego, że stronnicze media zachodnie trąbią wyłącznie o skandalicznych hasłach wykrzykiwanych przez – wcale nie garstkę – część manifestantów. Nawet gdyby zostało to tylko w naszych „czterech ścianach”, wstyd byłby nie mniejszy. Jeśli w tłumie – wcale nie małym – w którym wyróżniał się transparent „My chcemy Boga”, z tysięcy gardeł wydobywał się refren: „Cała Polska śpiewa z nami, wyp…ać z uchodźcami”, to nie mamy o czym rozmawiać. Z nimi. Prędzej dogadam się z „lewakami” niosącymi absurdalne hasła naiwnej, a nawet agresywnej poprawności politycznej. Przynajmniej nie udają, że ma to coś wspólnego z wiarą w Boga. Pogańskie w istocie, choć „katolickie” w oprawie hasła „prawaków” świadczą o braku jakiegokolwiek punktu zaczepienia. Ci pierwsi, choć nie zawsze sprawiają takie wrażenie, są bardziej otwarci na doświadczenie Boga. Nie są obciążeni zaprzęganiem Go do swojej ideologii. Ci drudzy mają już „doświadczenie” swojego wyobrażenia Boga jako elementu własnej ideologii. Przez taki pancerz – chciałbym się mylić – z reguły trudniej przebić się z prawdą i logiką nie z tego świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • rodzime echa renesansowe
  14.11.2017 15:16
  Gościa redaktor – Jacek Dziedzina – swój dziennikarski fason wciąż trzyma.
  Przed trudnym tematem nigdy się nie boczy, Gazeta Polska mu nie podskoczy.
  Jakie stąd wnioski? Sprawa jest prosta wyrzuć Gazetę a czytaj Gościa.
  doceń 3
 • Batrahe
  14.11.2017 15:40
  Pan Jacek Dziedzina niepotrzebnie przeciwstawia lewicowców i wznoszących rasistowiskie okrzyki "nacjonalistów"(?). To tak, jakby wybierać pomiędzy dżumą i cholerą, obie postawy są złe (a lewacka nawet bardziej - zaryzykuję twierdzenie, że w wielu kwestiach bardziej zagraża duszy człowieka niż agresywny nacjonalizm). Temat rasistowskich zachowań i ich akceptacji jest ważny i, niestety, bardzo na czasie, dlatego szkoda, że to przeciwstawienie "prawaków" "lewakom" rozmywa istotę problemu, który został poruszony.
 • King
  14.11.2017 21:11
  "Prędzej dogadam się z „lewakami” niosącymi absurdalne hasła naiwnej, a nawet agresywnej poprawności politycznej." - Poważnie? A jakiś dowód? Z iloma lewakami się Autor "dogadał"? Ilu przekonał?
 • Zbygniew
  15.11.2017 11:04
  Czy ktoś wam wydał polecenie, że się tak prześcigacie w politycznie poprawnych komentarzach? I co komentarz to absurd: a to Polacy nie są biali, a to łatwiej się dogadać z lewakiem niż z katolikiem. Czy wam się nic nie pomyliło?
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.