Nowy numer 24/2018 Archiwum

Rzecznik (p)rasowy

Tłumaczenia, że rasistowskie hasła rzecznika prasowego Młodzieży Wszechpolskiej nie były oficjalnym stanowiskiem organizacji, brzmią, delikatnie mówiąc, żenująco. Zarząd Młodzieży Wszechpolskiej powinien nie tylko odciąć się od słów rzecznika (p)rasowego, ale przynajmniej przeprosić czarnoskórych Polaków.

W dużym skrócie: rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej zechciał poinformować świat, że "osoba czarnoskóra nie jest Polakiem". Ordynarny i obrzydliwy rasizm w czystej postaci, jak widać, ma się wśród organizatorów Marszu Niepodległości dobrze, skoro takie komunikaty przekazuje osoba pełniąca funkcję rzecznika prasowego. Co prawda zarząd Młodzieży Wszechpolskiej odciął się od tej wypowiedzi, ale cóż innego miał zrobić w sytuacji, gdy te prostackie wypowiedzi zostały ostro skrytykowane zarówno przez komentatorów liberalnych, jak i konserwatywnych?

Przepraszam, ale jakoś trudno mi uwierzyć, że wszechpolacy nie wiedzieli, jakie są poglądy człowieka, którego wybierają na swoją medialną twarz. Sorry, ale odcięcie się od tych słów przez zarząd Młodzieży Wszechpolskiej to wyraźnie za mało i nie zamyka sprawy. Wersja minimum wymagałaby, aby w swoim oficjalnym stanowisku zarząd przeprosił czarnoskórych (i nie tylko czarno-) Polaków za wypowiedź swojego rzecznika. Wypadałoby również przeprosić tysiące uczestników marszu, którzy z rasizmem nie mają nic wspólnego, a przez idiotyczne wypowiedzi rzecznika są dziś postrzegani jako rasiści. Nawet jeśli nie było to oficjalne stanowisko organizacji, to zostało zaprezentowane przez oficjalnego rzecznika prasowego w oficjalnej wypowiedzi dla mediów. Pytanie, czy wszechpolaków na takie przeprosiny stać.

Trzeba jasno postawić granicę między rasizmem a konserwatyzmem. I jasno domagać się od wszechpolaków przeprosin. Jakakolwiek forma tolerancji (nawet milczącej) tego typu zachowań sprawia, że środowiska konserwatywne tracą na wiarygodności. I nie można tłumaczyć się tym, że to margines, że transparenty to była prowokacja. Mamy do czynienia z rasistowską wypowiedzią osoby pełniącej oficjalną funkcję w organizacji Marszu Niepodległości i w strukturach Młodzieży Wszechpolskiej. Osobę, której funkcja polega na informowaniu o oficjalnym stanowisku organizacji. I na takie wypowiedzi trzeba odpowiadać ostrym sprzeciwem. Bo jeśli dla kogoś wyznacznikiem polskości jest ilość pigmentu w skórze, to powinien być całkowicie zbojkotowany w debacie publicznej. Choćby dlatego, że swoimi wypowiedziami przynosi wstyd i szkodę Polsce i Polakom. 

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość2
  14.11.2017 11:33
  Niech się wstydzą ci, którzy takie rzeczy mówili. A poza tym jest chyba jakieś prawo i chyba prokuratura powinna ścigać treści o charakterze rasistowskim, jak również komunistycznym czy nazistowskim. No i zawsze może redakcja Gościa Niedzielnego złożyć takie zawiadomienie do prokuratury - organizacji zawsze łatwiej w takich sprawach.
 • krzysztof
  14.11.2017 11:46
  coś się stało w Gościu Niedzielnym? Do tej pory aktywnie szerzył islamofobie.
  doceń 11
 • Krzysiek
  14.11.2017 13:15
  Mam kolegę, który jest Mulatem. Jest Polakiem od urodzenia. Od trzydziestu kilku lat. Jego język polski ojczysty jest jest piękny. Od pewnego czasu w tym jego kraju żyje mu się coraz gorzej. Sam nie tak dawno byłem światkiem agresji słownej względem niego. Złe rzeczy się dzieją. Niestety :(
  doceń 16
 • Zbygniew
  15.11.2017 10:55
  Panie Teister, przepraszać każdy powinien za siebie a nie za innych. Rozumie Pan, to tak jak ze spowiadaniem się: ze swoich się grzechów spowiadamy a nie z cudzych. Młodzieńcy Wszechpolscy mieliby za co przepraszać gdyby kogoś urazili. A tak, odcięli się tylko od poglądów rzecznika, wywalili go z roboty i załatwione. Rozumiesz Pan? ZAŁATWIONE!!! Chyba, że i Panu chodzi o to żeby zdelegalizować... a to wtedy to już rozmowa inna. Tylko nie wiem, czy Pański pracodawca nie powinien (wedle Pańskiej logiki) przepraszać za Pana....

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji