Nowy numer 25/2018 Archiwum

Polska i drugi świat

Myśl wyrachowana: Mówią, że narzucono nam to, cośmy wybrali, bo chcą, żebyśmy wybrali to, co nam narzucają.

Znajomy, nie wiem, czy przez nieuwagę, czy też w odruchu niezdrowej ciekawości, zajrzał do jednego z lewicowych tygodników. No i doznał wstrząsu. – Patrz, co oni tu piszą! – mówił zdumiony, przerzucając kolejne kartki. – Reżim w Polsce, katastrofa, upadek, zniszczenie ojczyzny, fiasko tego, cośmy przez lata budowali – cytował tytuły i nagłówki. – Ci ludzie żyją w jakimś innym świecie! – chwytał się za głowę.

A owszem, są dziś w Polsce dwa światy. Pierwszy widać, gdy człowiek zwyczajnie wyjrzy przez okno, a drugi atakuje niebacznego użytkownika z TVN, „Wyborczej”, „Newsweeka”, „Polityki” i takich tam. W tym drugim świecie Polska jest miejscem terroru i nienawiści, i niszczenia najsłuszniejszych „z-takim-trudem-wypracowanych” standardów. Łamie się tu demokratyczne zasady, gnębi światłych naukowców, sędziów i twórców, a młodzież indoktrynuje religijnie, odcinając ją od wiedzy o najnowszych technikach masturbacji. Trwa tu brutalna segregacja płciowa na kobiety i mężczyzn, a władze za nic mają uświęcone gdzie indziej prawa mniejszości seksualnych do pobierania się między sobą i do pobierania dzieci. I nie sposób przyjść gnębionym z pomocą, bo wzdłuż całej granicy stoją kordony ksenofobów, blokujących przejścia różańcami.

Po tym strasznym świecie oprowadzają nieświadomych – niczym Wergiliusz po Dantejskim piekle – autorytety. Najlepsze autorytety rzecz jasna: aktorzy, redaktorzy, feministki, filozofowie. Pokazują dziejące się nad Wisłą okropności i tłumaczą, dlaczego to okropności. Mówią, że już nie mogą, że boleją i cierpią, a jedna aktorka to nawet wyznała na antenie, że czuje się jakby ktoś na nią „cały czas s...ł”.

Biedni ludzie. To musi być ciężko frustrujące tak stać i krzyczeć „idą po nas!” – gdy nikt po nich nie idzie. Nawet przeciwnie – to od nich coraz więcej ludzi odchodzi. Polacy jakoś wolą to, co sami widzą, od tego, jak nas widzą inni. Wolą to, co mają za oknem niż za granicą, wybierają własną rzeczywistość zamiast cudzej o tym opinii. Nie czują wstydu na wieść, że na eurosalonach elity cmokają nad Polską, obkładając ją kolejnymi rezolucjami. Nie pomaga wzmożenie moralne „autorytetów” i ruganie Polaków za brak entuzjazmu dla importu genialnych pomysłów mędrców z Zachodu.

Co się stało, że tak się dzieje? Jak to możliwe, że wielkopański świat elit, pchających nas ku przepaści laickiego „postępu”, przestał być jedynym obowiązującym w Polsce wzorcem?

Cóż – właśnie w tym rzecz, że powstały wreszcie dwa światy. Bo wcześniej, przez całe lata, byliśmy zdani na jeden – ten postchrześcijański, otwarty na człowieka jak właz do kanalizacji. Obowiązywał praktycznie jeden oficjalny przekaz i był jeden rozdawca certyfikatów słuszności bądź oszołomstwa.

To się skończyło. I Polacy sami ocenią, który świat jest prawdziwy.

« 1 2 »
oceń artykuł
 • Fryderyk
  10.11.2017 15:43
  Dewizą Jarkacza jest rzymska maksyma divide et impera.
  doceń 5
 • Eugeniusz_Pomorze_
  10.11.2017 19:52
  6 Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. 7 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. 8 Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. 9 I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.
  10 Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie. (Mt 18, 6-10) Pismo katolickie nie może unikać trudnych tematów. Wiele spraw, które proponuje świat to czyste zło. Są ludzie, którzy z różnych powodów wybierają zło i do wyboru zła zachęcają innych. Katolik nie może milczeć w tej sytuacji. I jeśli ta sytuacja jest oczywista i wyraźna, to musi ją przedstawiać. Jeżeli np. jakaś partia polityczna w swym programie ma wprowadzenie do szkół zajęć Gender, to nie może przecież tego faktu nie ujawniać. Od mediów katolickich oczekuję artykułów o tematyce religijnej, ale i społeczno-politycznej, a nie fałszywego ugrzecznienia. Publicystyka prawdziwa musi kiedy trzeba uspokajać, a kiedy to konieczne także i wstrząsać..., a generalnie pociągać do Boga i zachęcać do dobra. Moim zdaniem Gość Niedzielny dobrze się wywiązuje ze swego zadania.
 • Eugeniusz_Pomorze_
  11.11.2017 09:34
  Matka Najświętsza w Fatimie prosi nas wszystkich o 1 (jeden!) Różaniec dziennie. Jeśli Jej posłuchamy Ona już nie będzie samotnie prosiła o dar nawrócenia dla świata, tylko razem z nami. Efekt? - Murowany...! No właśnie tylko trzeba posłuchać tego, co mówi Matka Najświętsza, Jej Orędzia w którym jest i diagnoza, i... RECEPTA. Interesujemy się przecież wszystkim, na wszystko mamy czas, a Jej słów poznać nie chcemy, bo tak naprawdę boimy się tego, co usłyszymy... Ale Matka Boża nie jest "wampirem", tylko kochającą Matką, która nie oczekuje od nas nie cudu, lecz tylko jednego Różańca każdego dnia... A szatan po cichu mówi nam: "Nie słuchaj tego, co Matka Boża mówi do Ciebie, bo już nie będziesz miał czasu na nic..., na nic..., na nic...!"...
 • Józef K.
  12.11.2017 16:27
  Tak, tak Panie Redaktorze jedyny obiektywny obraz polskiej rzeczywistości pokazują Wiadomości TVP. Wszystko wkoło kwitnie i rozwija się doskonale.Tak jak PRL w Dzienniku TVP . Mam już grubo po 50-tce i przeżywam swoiste deja vu.
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji