Nowy numer 32/2018 Archiwum

Jaki jest Bóg?

Oto bowiem królestwo Boże jest pośród was.  Łk 17,20-25

Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest».

Do uczniów zaś rzekł: «Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: „Oto tam” lub: „Oto tu”. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, jaśnieje od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego.

Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie».


Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie. Żydzi oczekiwali Mesjasza na miarę swoich wyobrażeń. Dlatego nie dostrzegli Go w Jezusie. Bóg był najbardziej obecny w historii tam, gdzie, patrząc ludzkim okiem, nie dało się go dostrzec: stajnia, krzyż, kawałek chleba i kropla wina. Oto tu! Oto tam! Wrzeszczą wszyscy, chcąc, bym kupił właśnie ich prawdę, ich produkt, ich boga. Już nie wiem, gdzie się schować przed tą nachalnością. Stworzyliśmy sobie prawdy i bogów na miarę naszych wyobrażeń. Takich, którzy zagwarantują nam wolność od cierpienia i jak duch z lampy Aladyna będą posłusznie spełniać nasze kaprysy. Mój Bóg nie jest taki. Jest wszechmocny, choć mówi, że moc doskonali się w słabości. Jest potężny, choć znalazł upodobanie w cichości i pokorze serca. Jest niezwyciężony, choć pozwolił się pokonać. Jest Bogiem, który gwarantuje wieczne szczęście, choć drogą do niego uczynił krzyż. Są rzeczy w moim życiu, które traktuję jak największe przekleństwo. Ale w głębi serca tli się przekonanie, że właśnie za nie będę kiedyś Bogu najbardziej błogosławił. Właściwie to już staram się to robić. Oto bowiem królestwo Boże jest pośród nas. I w nas. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama