Nowy numer 24/2018 Archiwum

Szydło: Zaproponujemy przeniesienie pomnika Jana Pawła II z Francji do Polski

Rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik papieża Jana Pawła II we Francji; zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej - powiedziała PAP premier Beata Szydło.

Chodzi o pomnik Jana Pawła II w gminie Ploermel w Bretanii. Postanowieniem Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, z posągu ma zostać usunięty krzyż.

"Jan Paweł II mówił, że historia uczy, że demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm" - przypomniała w rozmowie z PAP premier Szydło. "Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności - laicyzacji państwa - wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków" - podkreśliła.

"Polski rząd podejmie starania, by pomnik naszego rodaka ocalić od ocenzurowania i zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej" - zapowiedziała szefowa rządu.

Pomnik stoi w Ploermel od 2006 r. i według dziennika "Le Figaro" od początku był przedmiotem kontrowersji. Nie chodziło jednak o sam pomnik, lecz o jego element - krzyż.

Postanowienie Rady Stanu, stanowi potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie dokonają, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

Jak podało "Le Figaro", mer Ploermel Patrick Le Diffon rozważa inne rozwiązanie, czyli zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi pomnik, tak by formalnie nie był to teren publiczny.

Pomnik jest dziełem pochodzącego z Gruzji rosyjskiego rzeźbiarza Zuraba Ceretelego. Monument, jako integralne dzieło, jest chroniony jako własność intelektualna autora.

« 1 »

Zobacz także

 • Pol
  28.10.2017 21:23
  Wątek na forum sędziów w temacie usuwania Krzyża http://sedziowie.net/viewtopic.php?f=21&p=509119&sid=916bebda06fe88a49d5ebaf542f2a7e9#p509119
  doceń 0
 • Weronika
  28.10.2017 22:16
  1 / Premier rządu nie może być nadopiekuńczą mamusią , która z a innych chce rozwiązać ich problem. 2 / Każdy musi nieść swój Krzyż , także Francuzi . Nie można Francuzom odbierać ich Krzyża.
  doceń 7
 • trydentina
  28.10.2017 22:45
  myślę żę to zły pomysł.,choć pomnik ładny, jeśli nie najładniejszy ze wszystkich w historii wykonanych jego podobizn, gdyż wiele upamiętnień Sw. JPII u nas to wręcz kpina z papieża, taki kunszt sobą przedstawiają. w Polsce jest pomników papieża zbyt dużo, we Francji raptem kilka,więc niech gmina walczy i kombinuje jak go tam pozostawić i obronić. Tak myślę.
  doceń 5
 • Gość
  29.10.2017 04:59
  Propozycja przeniesienia pomnika do Polski jest dobra, ale oznacza to jednocześnie CAŁKOWITĄ LIKWIDACJĘ tego pomnika we Francji, co byłoby jeszcze lepsze dla tamtejszej masonerii niż usunięcie tylko samego krzyża z pomnika. Być może już lepszy byłby pomnik bez krzyża, niż wcale. Poza tym sam autor pomnika i władze miasta, gdzie stoi muszą wyrazić zgodę na jego przeniesienie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykupienie terenu, gdzie stoi ten pomnik i jako na terenie prywatnym mógłby stać z krzyżem.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama