Nowy numer 41/2019 Archiwum

Czyj to projekt?

Stephen Hawking to dziś naukowiec celebryta. Podziwiany za osiągnięcia naukowe, zdolność do popularyzacji, a także za walkę z chorobą. Od pewnego czasu głosi, że prawa fizyki zastępują Boga Stwórcę. Mało to racjonalne.

To nie pierwszy przypadek uczonego, który uznaje, że wiedza naukowa i autorytet w obszarze nauk przyrodniczych pozwalają mu wypowiadać się przeciwko istnieniu Boga. Oczywiście zarówno każdy naukowiec, jak i każdy człowiek po prostu może wierzyć w Boga lub nie. To jego wybór. Ma też prawo uzasadniać swoją wiarę lub niewiarę. Co więcej, ma również pełne prawo przekonywać innych do swojej wiary lub niewiary. Problem polega na tym, że istnieje grupa naukowców, która uważa, że to naukowa wiedza dostarcza dowodów przeciwko Bogu w taki sam sposób, jak dostarcza dowodów na przykład na to, że świat powstał ok. 14 mld lat temu. A to zwyczajnie nieprawda. Wielu znakomitych naukowców wierzy w Boga i nie widzi sprzeczności między swoją naukową wiedzą o świecie a prawdą o istnieniu jego Stwórcy. Tak samo widzą dziś tę kwestię teologia i nauczanie Kościoła. Ale istnieje grupa naukowców, która uzbrojona w naukowe „szkiełko i oko” oraz autorytet znawców „realnego” świata, wyrusza na wojnę z Bogiem.

Urojony Bóg naukowców

Najbardziej znanym „misyjnym” ateistą wśród naukowców jest biolog Richard Dawkins. To autor książki „Bóg urojony”, w której dał popis niechęci do religii, a zarazem niekompetencji w sprawach religijnych oraz braków logicznego myślenia. Dawkins kreśli w książce karykaturalny obraz religii, a potem natrząsa się z tej karykatury w stylu „co to za głupoty, jak w to można wierzyć”. Rzecz w tym, że chrześcijanie nie wierzą w Boga, którego uroił sobie Dawkins. Na tę głośną (niestety!) książkę zareagowali niektórzy wierzący naukowcy, nie tyle dlatego, że odnaleźli w jej autorze partnera do sensownej rozmowy o wierze, ale raczej po to, by uchronić ludzi o mniej ugruntowanej wierze przed ateistyczną propagandą. Dawkins nadal wojuje. Angażuje się w kampanie promujące ateizm przez napisy na autobusach, T-shirtach, obozy ateistyczne dla dzieci itd. Skąd my to znamy...

Stephen Hawking nie należy do wojujących ateistów w stylu Dawkinsa. To wybitny matematyk i fizyk zajmujący się m.in. mechaniką kwantową, czarnymi dziurami, badaniami nad genezą wszechświata. Przez 30 lat piastował w Cambridge katedrę zajmowaną niegdyś przez Newtona. Obdarzony jest też talentem popularyzowania najnowszych osiągnięć wiedzy. Jedną z najsłynniejszych jego książek popularnonaukowych jest „Krótka historia czasu” (sprzedano jej 25 mln egzemplarzy), w której próbował zwykłym śmiertelnikom wytłumaczyć, jak widzi świat współczesny fizyk. Hawking od 54 lat cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Od wielu lat jest całkowicie sparaliżowany, porusza się na specjalnym wózku i komunikuje się za pomocą syntezatora mowy, którego dźwięk stał się znakiem rozpoznawczym jego osoby. Nakręcono o nim kilka filmów. Jest dziś największym celebrytą w świecie nauki. I dlatego każda jego wypowiedź, nie tylko na tematy naukowe, jest traktowana z uwagą. Także to, co ma do powiedzenia na temat Boga.

(Nie)wiara Hawkinga

Hawking mówi sam o sobie, że jest ateistą. Od czasu do czasu w wywiadach czy książkach popularnonaukowych wrzuca jakieś zdanie o Bogu. Stwierdził na przykład, że „istnieje fundamentalna różnica między religią opartą na autorytecie a nauką opartą na obserwacji i rozumie. Nauka zwycięży, ponieważ jest skuteczna”. Odpowiedzmy od razu. Owszem, status wiedzy przyrodniczej jest inny niż religii. Ale wiara w Boga opiera się nie tylko na autorytecie, ale również na obserwacji i rozumie. Na obserwacji świata, człowieka, historii. Obserwacji prowadzonej pod innym kątem, niż czynią to nauki ścisłe. Ale stawianie pytań w stylu: „skąd to wszystko się bierze” lub „dokąd zmierza” nie jest czymś nieracjonalnym. Jeśli Hawking pisze, że nauka zwycięża (w domyśle religię), to znaczy, że zakłada on jakąś rywalizację między nimi. A przecież dziś nie ma mowy o konflikcie między chrześcijaństwem a naukami przyrodniczymi. Owszem, w historii pojawiały się napięcia, ale wynikały one raczej z nieporozumień. Oświeceniowa propaganda wyniosła na swoje sztandary konflikt z religią (np. Galileusza uczyniono męczennikiem nauki). Ale prawda jest taka, że nauki przyrodnicze osiągnęły tak wielki sukces właśnie w kontekście kultury chrześcijańskiej. I nie jest to przypadek. To właśnie chrześcijańskie spojrzenie na świat oraz racjonalizm średniowiecznej scholastyki stworzyły podstawy do ich rozwoju.

W filmie „Ciekawość”, wyprodukowanym przez Discovery Channel, Hawking występuje jako narrator pierwszego odcinka pt. „Czy Pan Bóg stworzył Wszechświat?”. Wypowiada tam takie słowa: „Możemy wierzyć, w co chcemy, i mój pogląd jest taki, że najprostsze wytłumaczenie jest takie, że nie ma Boga. Nikt nie stworzył wszechświata i nikt nie kieruje naszym losem. To prowadzi mnie do uświadomienia sobie, że prawdopodobnie nie ma nieba i nie ma życia po śmierci. Mamy to jedno życie, aby docenić wielki projekt wszechświata i za to jestem niezwykle wdzięczny”. Chciałoby się natychmiast zapytać: „Wdzięczny komu?”. I dlaczego ludzka ciekawość musi kończyć się na odkryciu praw fizyki, dlaczego ta sama ciekawość nie może pytać o autora wielkiego projektu? Czy naukowiec ma prawo wyznaczać granice ludzkiej ciekawości? Czy sensowne są tylko te pytania, które mieszczą się w granicach wyznaczonych przez język matematyki?

W „Krótkiej historii czasu” Hawking napisał, że odkrycie tzw. teorii wszystkiego wyjaśni przyczynę naszego istnienia. „Będzie to ostateczny tryumf ludzkiej inteligencji – poznamy wtedy bowiem myśl Boga”. Kilka lat później tłumaczył się z tego zwrotu w wywiadzie: „Co miałem na myśli, pisząc, że »poznamy myśl Boga«? Poznamy wszystko, co myślałby Bóg, gdyby istniał. Ale On nie istnieje. Jestem ateistą”.

Wydana w 2010 roku książka „Wielki projekt”, napisana wspólnie z Leonardem Mlodinowem, stała się kolejnym bestsellerem. Hawking napisał, że same prawa fizyki wyjaśniają zagadkę powstania świata. „Ponieważ istnieje prawo grawitacji, wszechświat może i będzie się stwarzał sam z niczego” – stwierdza w książce. „Spontaniczne stworzenie jest przyczyną, dla której istnieje raczej coś niż nic, wyjaśnia, dlaczego jest Wszechświat, dlaczego jesteśmy my. (…) Nie jest konieczne przywoływanie Boga, by zapalić lont i wprawić Wszechświat w ruch”.

Odpowiedź uczonego z Oksfordu

Rywalizacja między Oksfordem i Cambridge ma swoją długą tradycję. John C. Lennox, profesor matematyki z Oksfordu, postanowił odpowiedzieć Hawkingowi związanemu z Cambridge. W książce „Bóg i Stephen Hawking” Lennox wykazuje nonsensy w wypowiedziach fizyka z Cambridge. Książka ukazała się właśnie po polsku. Warto po nią sięgnąć, bo choć odnosi się wprost do książki Hawkinga „Wielki projekt”, to w gruncie rzeczy jej argumenty mają szersze znaczenie. Lennox wykazuje, jak bezpodstawne są próby uzasadniania ateizmu bazujące na fizyce, biologii czy innej nauce przyrodniczej. Ateizm nie ma podstaw naukowych, jest formą światopoglądu, do którego uczeni dorabiają uczone teorie, podpierając się swoim naukowym autorytetem.

Lennox zwraca uwagę, że nauki przyrodnicze mają swoje granice, które naukowiec powinien uszanować w imię własnego profesjonalizmu. Nauki przyrodnicze nie odpowiedzą na pytania o sens życia, dlaczego zaistniał Wszechświat, co będzie po śmierci i wiele innych. Nauki te nie mają „narzędzi”, by badać np. etykę, sumienie, piękno itd. Przypomina mi się w tym miejscu jedno z celnych powiedzonek abp. Życińskiego, które brzmiało mniej więcej tak: „Jeśli fizyk w swojej żonie widziałby tylko zbiór oddziałujących na siebie cząstek elementarnych, to nie świadczyłoby to dobrze ani o jego inteligencji, ani o jakości małżeństwa”. Istnieją rzeczywistości, które są nie do wyrażenia w języku matematyki i fizyki. I wcale nie znaczy to, że te dziedziny życia są irracjonalne czy nieistotne.

„Ponieważ istnieją prawa fizyki, np. grawitacji, to znaczy, że świat będzie się stwarzał z niczego” – twierdzi Hawking. Cóż to za logika? Istnienie praw przyrody z definicji zależy od uprzedniego istnienia przyrody, którą ma opisywać – zauważa Lennox. I słusznie punktuje Hawkinga za absurd, jakim jest przypisywanie prawom przyrody mocy sprawczej. Nonsens pozostaje nonsensem, nawet jeśli głoszą go światowej sławy naukowcy. „Prawa fizyki nie są w stanie niczego stworzyć. (…) Prawo grawitacji Newtona nie tworzy grawitacji ani materii, na którą działa grawitacja”.

Hawking mierzy się w swojej książce z mocnymi dowodami na to, że świat stanowi realizację jakiegoś projektu. „Wydaje się, że nasz świat i obowiązujące w nim prawa mają postać uszytą na miarę tak, by wspierać nasze w nim istnienie…” – zauważa. Jednocześnie szybko odrzuca myśl, że ów projekt jest tworem jakiegoś projektanta. I rozwija koncepcję tzw. wieloświata. Głosi ona, że nasz wszechświat miałby być szczególnym przypadkiem wielu (niektórzy twierdzą, że nieskończenie wielu) innych wszechświatów istniejących poza dostępnym nam obszarem poznania. W gruncie rzeczy zamiast w Boga Stwórcę, Hawking każe nam wierzyć, że poza naszym Wszechświatem istnieją inne. No dobrze, ale kto stworzył ów wieloświat, w którym wszystko jest możliwe? I czy mamy w ogóle jakikolwiek dowód, że istnieje ów wieloświat, poza tym, że teoretycznie możemy go opisać językiem matematyki?

Wracam do punktu wyjścia. Wydaje się, że wciąż istnieją naukowcy, którzy żywią przekonanie, że między nauką a religią istnieje głęboki konflikt i w związku z tym misją naukowców jest „oświecanie” wierzących i przekonywanie ich do porzucenia wiary w Boga. Lennox przekonuje, że ów racjonalny projekt, który odczytują naukowcy zarówno we Wszechświecie, jak i na przykład w ludzkim DNA, nie tylko nie jest argumentem przeciwko Bogu, ale dla wielu stanowi uzasadnienie istnienia Wielkiego Projektanta. Oczywiście to nie nauka dostarcza głównego paliwa dla wiary, ale może być jej dodatkowym uzasadnieniem.

Skąd więc bierze się ów „misyjny” ateizm niektórych naukowców? Czy nie przypadkiem, zwyczajnie, z grzechu? •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • europejczyk
  31.10.2017 04:55
  Sprawa sprowadza sie do tego ze to nie na ateistach spoczywa ciezar dowodu. Punktem wyjscia jest stwierdzenie ze boga nie ma. Jesli twierdzisz ze bog jest to musisz to udowodnic. Ja nie musze niczego udowadniac, bo punktem wyjscia jest nieistnienie boga. Poniewaz nigdy nie spotkalem sie z przekonujacym dowodem na istnienie boga moge spokojnie przyjac ze go nie ma. Genialnie o tym na kim spoczywa ciezar dowodowy pisze Bertrand Russell (Czajniczek Russella). I naprawde nie ma tu nic wiecej do dodania. Poniewaz teisci nie sa w stanie udowodnic swoich pogladow temat powinien byc dawno uznany za zamkniety.
 • europejczyk
  01.11.2017 02:28
  @Gość Bez urazy ale Twoje wywody sa doskonala ilustracja tego o czym pisalem w pierwszym wpisie: teisci od tysiecy lat nie wymyslili jednego sensownego dowodu. Powtarzacie te same pseudofilozoficzne argumenty, podpieracie sie jakas naiwna pseudonauka. Co to znaczy "nie ma przyczyny i Sam jest przyczyną"? To zdanie nie ma sensu, jest wewnetrznie sprzeczne. "Bóg jest transcendentny" - mmm, dodam ze jego wyroki niezbadane. OK skoro boga ani jego zamiarow nie da sie poznac to rownie dobrze mozna go sobie odpuscic. Ostatecznie fizyka i matematyka wspaniale radza sobie z opisem swiata bez boga. I wiesz co? Taki swiat jest w przeciwienstwie do twojego boga poznawalny i przewidywalny. Nauka opierajac sie na poznawalnym w ciagu kilkuset lat osiagnela milion razy wiecej niz zabobon na niepoznawalnym w ciagu kilkudziesieciu tysiecy. Jesli chcesz mentalnie wegetowac opierajac swoje zycie na mitach polpustynnych pasterzy z epoki brazu to jest to Twoj smutny wybor. Ja uwazam ze zycie jest za krotkie a swiat zbyt fascynujacy zeby marnowac czas na brednie.
  doceń 1
 • europejczyk
  01.11.2017 14:44
  Elon Musk (Tesla, PayPal, SpaceX i kilka innych projektow) jest przekonany ze zyjemy w symulacji komputerowej. Mowi ze szansa ze swiat NIE JEST symulacja jest jedna na miliard. Opiera to na pracy Nicka Bostroma (i moim zdaniem nie do konca zrozumieniu jego wywodu - dosc powiedziec ze sam Bostrom uwaza ze szanse na to ze nasz Kosmos jest symulacja sa jak 1:3). Oczywiscie pomysly tego typu nie sa nowe i byly w obiegu na dlugo przed Bostromem i Matrixem - mozna spokojnie zalozyc ze od czasow pierwszych rytualnych pogrzebow - jakies 70 tysiecy lat temu. Religijne wierzenia w "zaswiaty", zycie wieczne na innych plaszczyznach rzeczywistosci itp to nic innego jak teoria symulacji. Chrzescijanstwo, Buddyzm i wiekszosc wspolczesnych religii zaklada ze zycie jest testem: zyjemy w swiecie stworzonym przez inteligentnego projektanta, w swiecie symulowanym. Prawdziwy swiat i prawdziwe zycie sa "potem". Jest to zalozenie idealnie pasujace do swiatopogladu Goscia z ktorym prowadze/dzilem dyskusje oraz miliardow teistow: Tworca programu jest z punktu widzenia postaci w grze transcendentny. Zalozmy ze tak jest: zyjemy w symulacji komputerowej (pewne elementy fizyki kwantowej zdaja sie potwierdzac ta teze, inne jej przecza). Czy postaci z Sims kiedykolwiek opuszcza gre i wnikna do naszego swiata? Oczywiscie ze nie. Zalozmy ze w ktorejs z przyszlych wersji postaci beda mialy swiadomosc - czy tworcy programu nalezy sie szacunek i uwielbienie owych postaci? Tworca programu nie musi byc wszechwiedzacy ani wszechogacy, ani dobry ani zaden inny - po prostu napisal program, jak wielu innych programistow. Jego cechy nie maja tu nic do rzeczy. Tworca programu dla zabawy rzuca rozne klody pod nogi postaciom - czy mimo to maja byc one bezgranicznie wdzieczne tworcy za stworzenie? I dlaczego mialyby byc? Dlaczego mialyby go czcic? W jaki sposob zmieni to ich sytuacje? Jesli swiat jest symulacja to jest nia dla zabawy tworcy albo gracza-widza z jego wymiaru. Dla nas nie ma tu zadnego happy endu. Ostatecznie program zostanie wylaczony jak tylko uzytkownik sie nim znuzy niezaleznie od naszych dzialan. Konkluzja jest taka ze nie ma to najmniejszego znaczenia. Albo zyjemy w symulacji z ktorej nigdy nie bedziemy w stanie uciec albo zyjemy w swiecie ktory jest rzeczywisty i nie ma stworcy. Tak czy siak nie istnieje zadne "potem", zadna nadgroda, zadna kara. Zycze milego popoludnia.
  doceń 2
 • Grzegorz
  06.03.2018 10:48
  Po pierwsze: ewolucja nie jest żadną teorią, jest co najwyżej hipotezą. Po drugie: po co tak mocno atakujecie ludzi wierzących, którzy są szczęśliwi właśnie z powodu swojej wiary? Czyżbyście im zazdrościli? Mam wrażenie, że wasze życie bez Boga jest puste i smutne, pełne kompleksów, a te ataki pozwalają choć trochę poczuć wam się lepiej.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL