Nowy numer 25/2018 Archiwum

Rusza Poznań Prayer Week

Wydarzenie ma być odpowiedzią katolików na organizowany w tym samym czasie Poznań Pride Week, poświęcony tematyce LGBT. Organizatorom nie chodzi jednak o konfrontację, ale o przypomnienie o wadze modlitwy za rodzinę.

"Dziś, mam wrażenie, trochę zapominamy o tym, jak ważne jest, by modlić się w ogóle, i modlić się w intencji rodzin i świata, który na rodzinie powinien być oparty" - podkreślił ks. Tomasz Brussy, współorganizator Poznań Prayer Week.

"Nam nie chodzi o konfrontację, ale o przypomnienie, jak ważna jest modlitwa za rodziny. Dziś im bardziej umniejsza się rolę małżeństwa, rodziny, tym bardziej młodzi ludzie widzą potrzebę przypomnienia wagi modlitwy w tej intencji; aby rodziny budowały na Bogu oraz na trwałym związku kobiety i mężczyzny" - dodał.

Z inicjatywą Poznań Prayer Week wyszła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Od niedzieli młodzi katolicy będą się spotykali codziennie w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry na apelu jasnogórskim i modlitwie w intencji rodzin.

Jak tłumaczył ks. Brussy, nauczanie Kościoła w kwestii rodziny i małżeństwa jest znane i niezmienne od wieków. "Jan Paweł II wielokrotnie przez cały swój pontyfikat przypominał, że tylko związek mężczyzny i kobiety tak naprawdę może być uznany i potwierdzony społecznie jako małżeństwo" - mówił.

Duchowny dodał, że modlitwa w intencji rodzin ma również wspomóc je w zmaganiu się ze współczesnymi problemami.

"Dzisiaj niestety bardzo dużym problemem, który oddziałuje również na dzieci, jest rozpad rodziny. Dochodzi do rozwodów, dzieci też są później na rozstaju. Coraz częściej, kiedy pojawiają się jakieś problemy, ludziom jakby łatwiej jest podjąć decyzję o tym, żeby się rozstać, niż żeby starać się rozwiązać problem, żeby wziąć się w garść, wytłumaczyć sobie pewne rzeczy i nadal trwać w tym +trwałym związku małżeńskim+" - podkreślił duchowny.

Jak dodał, w ostatnich latach obserwuje się także kryzysy ojcostwa i macierzyństwa, ale - jak zaznaczył - "jeśli ktoś jest wierzący i widzi też w małżeństwie wagę sakramentu, to będzie się troszczył, dbał i walczył o rodzinę".

"Współczesna kultura też jakby pokazuje, że to, co jest związane z jakimiś wymaganiami, jest zbyt trudne czy nawet nierealne w dzisiejszym świecie, że lepiej pójść na łatwiznę. Coraz częściej wydaje się jednak, że młodzi ludzie widzą, że jednak potrzeba w życiu jakiegoś punktu odniesienia, jakichś wartości, bo nie da się budować przyszłości na piasku" - podkreślił kapłan.

W niedzielę w stolicy Wielkopolski rozpocznie się także Poznań Pride Week - wydarzenie poświęcone równości i tolerancji dla środowisk LGBT. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. pokazy filmowe; zorganizowano też warsztaty na temat biseksualności i aseksualności, panel dyskusyjny o islamofobii, spotkania autorskie, a także zajęcia taneczne dla par jednopłciowych i warsztaty odkrywania własnej seksualności. Zwieńczeniem Poznań Pride Week będzie Marsz Równości, który przejdzie ulicami miasta w sobotę 23 września.

"Wiemy, że takie wydarzenie jak Poznań Prayer Week będzie i my to odbieramy jako komplement, bo to znaczy, że nasze wydarzenie jest bardzo widoczne, skoro pojawiają się takie inicjatywy. Oczywiście doceniamy to, że organizatorzy nie mówią o konfrontacji. To jest faktycznie miła odmiana, bo zazwyczaj te kontrakcje są o wiele bardziej agresywne" -powiedział PAP Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall, która organizuje Poznań Pride Week.

Jak dodał, w programie tegorocznego wydarzenie znajdują się punkty, które "odpowiadają na wątpliwości zgłaszane przez organizatorów Poznań Prayer Week".

"Jednym z nich będzie spotkanie w urzędzie miasta dotyczące rodzin LGBT. Będziemy na nim mówili o tym, dlaczego te rodziny nie są dla nikogo zagrożeniem, ani dlaczego nie można ich traktować jako mniej wartościowe. Tego typu rodziny wymagają ochrony i prawnej i społecznej, której w tym momencie nie posiadają" - powiedział Sulwiński.

Dodał, że według ostatnich dostępnych badań, w Polsce jest niemal 50 tys. dzieci, które wychowują się w rodzinach jednopłciowych. "To nie jest tak, że my rozważamy i dyskutujemy o tym, czy takie rodzinny powinny być. Takie rodziny po prostu są. I one są w bardzo ciężkiej sytuacji. I nawet tak dyplomatyczna akcja jak Poznań Prayer Week nie zmienia faktu, że takie działania chcą pokazać, że te rodziny są niewartościowe, że dzieci, które się w nich wychowują, muszą być w jakiś sposób ułomne - a tak przecież wcale nie jest" - zaznaczył.

Poznań Pride Week i Poznań Prayer Week zakończą się w niedzielę, 24 września. Tego dnia w Poznaniu odbędzie się też dyskusja o miejscu osób LGBT+ w Kościele i o kwestii wiary tych osób.

"Ja jestem ateistą, ale wśród osób, które znam, jest wiele takich, które czują, że mają w sobie pewien konflikt w tych kwestiach i chciałyby go jakoś rozwiązać. Jest choćby stowarzyszenie +Wiara i Tęcza+, które zrzesza wierzące osoby LGBT i one starają się uporządkować jakoś kwestie wiary w swoim życiu" - powiedział.

"Myślę, że dla osób LGBT są różne scenariusze. Niektóre z tych osób starają się mimo tego twardego stanowiska Kościoła jakoś się dopasować. Ale są też osoby, które szukają alternatywnych rozwiązań, jak choćby dołączenie do Reformowanego Kościoła Katolickiego, który dopuszcza i małżeństwa jednopłciowe i kapłaństwo kobiet" - dodał Sulwiński.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  16.09.2017 14:01
  Dlaczego imprezy promujace pederastie nie spotykaja sie z jawnym protestem ? Powinny byc zablokowane jako stwaezajace zagrozenie dla rodziny i moralnosci publicznej. Przede wszystkim dla rozwoju dzieci co organizatorzy pride week zamierzaja wlasnie swoja propaganda zaprzeczyc.
 • owieczka_
  16.09.2017 14:19
  Osoby homoseksualne zwykle wiele przeszły w życiu, czasem wydaje im się, że Bóg je odrzucił. Potrzebują światłości i wierności, które Bóg im okazuje także w kontakcie z nami, ludźmi wierzącymi w Jego miłość do wszystkich Jego dzieci. Być dzieckiem Boga to podstawowa nasza tożsamość, wszystko inne to nakładki, które nas nie determinują. "Czym jest człowiek, że pamiętasz o nim, albo syn człowieczy, że się troszczysz o niego". Troska o człowieka powinna być dłuższa niż tydzień i na wielu płaszczyznach życia i pamięć o nim w modlitwie też jest nieodzowna.
  doceń 3
 • vox clamantis
  17.09.2017 09:34
  Módlmy się
  - za tych, którzy się obnoszą ze swą pobożnością, zamiast okazać praktyczną pomoc w prawidłowej integracji osób LGBT do życia rodzinnego, zawodowego i wspólnotowego,
  - za tych, którzy spychając te osoby na margines życia doprowadzają je do rozstroju zdrowia, degradacji moralnej, poczucia winy i niższej wartości oraz do rozpadu więzi rodzinnych i przedwczesnej śmierci,
  - za tych, którzy żerują na tym nieszczęściu dla realizacji swych interesów wyznaniowych i politycznych,
  - za tych, którzy posiadając fachową wiedzę medyczną i psychologiczną świadomie promują wykluczenie osób LGBT,
  - za tych, którzy do tego wszystkiego wykorzystują autorytet Kościoła,
  aby się nawrócili.
 • vox clamantis
  18.09.2017 17:07
  Módlmy się także
  - za tych, którzy nie rozumieją co to jest prawidłowa integracja do życia w rodzinie, w środowisku pracy i w różnego rodzaju wspólnotach i/lub błędnie sądzą, że nie dotyczy ich zadanie udzielenia skutecznej pomocy w tej integracji osobom doświadczającym trudności w ukształtowaniu odpowiedniego zainteresowania płcią przeciwną,
  - za tych, którzy nie dostrzegają grzechu w dążeniu do pozornego dobra swojego związku wyznaniowego poprzez działania prowadzące do rozstroju zdrowia, odebrania dobrego imienia lub pozbawienia życia bliźnich,
  aby rozeznali stan swego sumienia i wstąpili nad drogę prawdy i dobra.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama