Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pierwszy krok do pokoju

„Uczyńmy pierwszy krok!” – tak brzmi hasło papieskiej pielgrzymki do Kolumbii. Po trwającej przez ponad 50 lat wojnie domowej proces jednania z pewnością nie będzie łatwy.

Jaką Kolumbię odwiedza papież Franciszek? Wyniszczoną trwającymi ponad pół wieku konfliktami, podzieloną na bogaczy i żyjących w skrajnej nędzy, ale też patrzącą w przyszłość z nieśmiałą nadzieją. Podpisane niedawno porozumienie pomiędzy rządem a lewicową partyzantką FARC w sprawie „przerwania ognia i ostatecznego zakończenia wrogości” jest efektem ponad 3 lat „dialogów pokojowych”, jakie toczyły się w stolicy Kuby – Hawanie.

Dostępne jest 4% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego