Nowy numer 24/2018 Archiwum

Czy Hitler był lewakiem?

Teza o lewackości Hitlera zdenerwowała wiele osób, które wcześniej nie przyznawały się do bycia lewakami.

Tygodnik "Do Rzeczy" w zeszłym tygodniu tematem numeru uczynił tekst Piotra Zychowicza o tym, że Hitler był lewakiem. Postawienie takiej tezy oburzyło wiele osób. Co ciekawe, wiele z nich raczej starało się unikać skojarzenia z lewicą. Czemu więc oburzają się na porównanie Hitlera do lewaka? Wielu komentatorów w swoim publicystycznym szale posunęło się nawet do porównywania przywódcy III Rzeszy do… szefa PiS.

Od dawna próbuje się Hitlera kojarzyć z prawicą. Jednak zwykle są to skojarzenia trafiające jak kulą w płot. Dowodem na prawicowość Hitlera miałby być styl jego rządzenia. Tylko że pierwszym ustrojem totalitarnym na świecie był skrajnie lewicowy komunizm w ZSRR. I częściej powtarzał się właśnie w lewicowej formule.

Innym dowodem na prawicowość Hitlera miałby być jego nacjonalizm. Jednak nacjonalizm nie jest przypisany do prawicy i bardzo często odwołują się do nich politycy lewicowi, jak Hugo Chavez w Wenezueli. Za to agresywny, rasistowski i narzucany przemocą państwa nacjonalizm Hitlera absolutnie nie wpisuje się w tradycje konserwatywne, chrześcijańskie czy wolnościowe.

Najważniejszym elementem upodobniającym Hitlera do przeciętnego lewaka jest jego uwielbienie dla inżynierii społecznej. Podobnie jak lewacy Hitler uważał, że człowieka da się dowolnie kształtować. Wystarczy tylko odpowiedni przymus ze strony państwa. I wszelkie zastane prawa, zwyczaje i tradycje nie mają prawa stawać na drodze do stworzenia nowego człowieka.

Nie każdy lewicowiec jest od razu lewakiem. Słowo "lewak" jest celowo obraźliwym epitetem wobec kogoś, kto forsuje swoje oderwane od rzeczywistości wizje, nie licząc się z niczym wokół. Jak nic Adolf Hitler wpisuje się w ten opis. Jasno więc widać, że ktoś, kogo można określić mianem lewaka, powinien mieć ze swoją postawą polityczną poważny problem.

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  05.09.2017 09:27
  Ten artykuł jest po myśli PIS i Kucharczaka - z Rybnika. Nic dziwnego, wszak komuniści ich nacji mają bzika na tle NIEMIEC.
  doceń 8
 • (wujek) Olek
  05.09.2017 09:33
  Muszę dodać, że komentatorzy wymieniający "nacjonalizm" Hitlera nie pojęli istoty i celu III. Rzeszy. Celem III. Rzeszy było zdobycie "przestrzeni życiowej na wschodzie" (do Uralu) dla "rasowo wyższych" "Aryjczyków, w tym Niemców, ale i Skandynawów, Francuzów, Anglików, ... Podstawą był podział ludzkości na "rasy": kulturotwórcze=ludzie=Aryjczycy, utrzymujące kulturę=Untermenschen=podludzie=Słowianie, niszczące kulturę=Unmenschen=Żydzi. Taki wynik pseudo-nauki Rassenkunde. Zbrodnie III. Rzeszy były "naukowo" uzasadnione, też "eugeniką", Rassenhygiene, wobec tego świadomi tego sprawcy (SS=nadludzie=Übermenschen) widzieli sie jako "szpicę postępu" w służbie "naukowej nowoczesności". Dzisiejszy "zachód" dalej na to choruje i dalej popełnia zbrodnie: Dyskusję na temat aborcji, eutanazji i "regime change" trzeba prowadzić będąc świadomym tej zawsze bezbożnej, (nied-)oświeconej perspektywy "naukowości", "nowoczesności" i "postępu".
 • JAWA25
  06.09.2017 16:54
  wyraz "lewactwo" wymyślili komuniści (np. Stalin ogłosił raz że "rozgromił prawicowo-lewacki blok")
  doceń 1
 • max
  07.09.2017 11:28
  Nazizm to skrót od Narodowy Socjalizm - ideologia NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników ). To była partia lewicowa, walcząca z religią, Bogiem. Niemcy nie rozliczyli się ze swoich zbrodni, co więcej wielu zbrodniarzy niemieckich którzy mają na rekach krew tysięcy Polaków tworzyło po wojnie RFN, zachodnio niemiecką armię, zajmowało szanowane stanowiska burmistrzów, zasiadało w lokalnych parlamentach, było prawnikami czy szefami policji. Dla niepoznaki fałszywie całą winę za zbrodnie zrzucono na prawicę. Nawet w Polsce w polskich słownikach jako przykład ekstremizmów skrajności jest zawsze podawana prawica a przecież to lewica ma na sumieniu największe zbrodnie tylko w XXw wymordowała ok 100mln ludzi .
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji