Nowy numer 28/2018 Archiwum

Ojca Gużyńskiego naiwne argumenty przeciw zakazowi aborcji

Gdyby pierwsi chrześcijanie argumentowali tak jak dominikanin, do dziś czcilibyśmy Swarożyca.

Znany dominikanin, o. Paweł Gużyński udzielił wywiadu "Gazecie Wyborczej". W rozmowie z Jackiem Gądkiem zakonnik stara się przekonać czytelników do tezy, jakoby próby prawnego ograniczenia aborcji w Polsce były z gruntu działaniem karygodnym, a wręcz zbrodniczym. Zdaniem o. Gużyńskiego w działaniach na rzecz zakazu aborcji "pierwsze skrzypce grają pobudki polityczne lub ideologiczne, gdy np. chce się pozyskać przedstawicieli skrajnych grup obywateli".

W innym miejscu dominikanin tak wypowiada się o obywatelskim projekcie zakazu aborcji eugenicznej:

Inicjatywy ustawodawcze, które nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu uważam za szkodliwe społecznie. A gdy dotyczy to sprawy tak istotnej, jak życie rodzących i nienarodzonych, brak poważnej dyskusji zakrawa na zbrodnię.

Zdaniem o. Gużyńskiego spór o aborcję to przede wszystkim spór ideologiczny:

W tej materii wciąż pozostajemy w stanie wojny ideologicznej, która uniemożliwia rzetelną dyskusję. Dlatego jestem przeciwny jakimkolwiek zmianom w obecnym porządku prawnym.

Argumentacja, jaką posługuje się dominikanin, jako priorytety stawia jedność społeczeństwa i szeroko rozumiany spokój. Te wartości (choć same w sobie cenne) ukazane są jako ważniejsze niż ludzkie życie, ponieważ w cytowanej wypowiedzi społeczny spokój otrzymuje pierwszeństwo przed zakazem zabijania dzieci z podejrzeniami poważnych problemów zdrowotnych. I to trzeba sobie jasno powiedzieć. Rzecz w tym, że wybór między spokojem a prawem do życia jest wyborem z gruntu fałszywym. Bo pełnego spokoju społecznego w Polsce i tak nie będzie. Aborcja nie jest jedynym, ani nawet głównym punktem sporu, jaki dzieli dziś polskie społeczeństwo.

Co więcej, gdyby unikanie społecznych tarć miało być wartością nadrzędną, to nie tylko wciąż tkwilibyśmy w komunie (włóżmy między bajki mity, jakoby wszystkim Polakom zależało na upadku PRL), ale również nadal czcilibyśmy Swarożyca i inne pogańskie bóstwa, a o. Gużyński z pewnością nie byłby dominikaninem. Przecież pierwsi chrześcijanie byli odbierani w starożytnym Rzymie jako wichrzyciele i burzyciele porządku i spokoju. Oskarżano ich fałszywie nie tylko o spalenie Rzymu, ale nawet o nienawiść do rodzaju ludzkiego (czy nie o nienawiść do kobiet oskarża się dziś zwolenników ochrony życia nienarodzonych?). Gdyby pierwsi wyznawcy Chrystusa zastosowali się do rad dominikanina, to w imię spokoju społecznego zaprzestaliby głoszenia Ewangelii i wiarę w Jezusa Chrystusa zachowali dla siebie i swoich bliskich.

O. Paweł Gużyński mija się z prawdą, zarzucając inicjatorom obywatelskiego projektu, że ich akcja jest zainicjowana polityczne. Przez jaką niby opcję? Obecnie na polskiej scenie politycznej nie ma żadnej liczącej się partii, której zależałoby na zmianie prawa aborcyjnego. PO i Nowoczesna są wprost zakazowi aborcji przeciwne, PSL i ruch Pawła Kukiza w ogóle tego tematu programowo nie podejmują, zaś PiS, często przez lewicowe media opisywane jako partia przeciwaborcyjna, jak dotąd robi uniki, by cokolwiek w kwestii obowiązującego kompromisu aborcyjnego się zmieniło. To głosami partii rządzącej odrzucono przed rokiem poprzedni projekt obywatelski całkowicie zakazujący aborcji, a choć ws. obecnego projektu jasnych deklaracji PiS nie było, to choćby wypowiedzi takich polityków jak senator Antoni Szymański (który w komentarzu udzielonym KAI de facto sprzeciwił się zmianie obecnego prawa, powołując się na przekonania większości) pokazuje, że projekt jest dla PiS twardym orzechem do zgryzienia. Obrońcy życia, inicjując projekt zakazu aborcji eugenicznej, ruszyli więc najmniej opłacalny z punktu widzenia politycznego temat, jaki można sobie wyobrazić.

Nie jest również prawdą sugestia o. Gużyńskiego, jakoby projekt zakazu aborcji eugenicznej nie był poprzedzony debatą społeczną i ekspercką. Kwestia aborcji jest jednym z najbardziej obecnych w społecznym dyskursie tematów, znacznie bardziej dyskutowanym niż proponowane przez obecny rząd zmiany w sądownictwie czy przeprowadzona przez poprzednią władzę nacjonalizacja pieniędzy z OFE. Jeśli dominikanin nazywa, ze względu na brak debaty publicznej,  "zbrodnią" próbę ograniczenia aborcji, to prawie każdą inną zmianę prawa w Polsce należałoby również nazwać zbrodnią.

Gdyby zgodzić się z argumentacją przedstawioną przez o. Gużyńskiego, to trzeba by równocześnie jasno powiedzieć, że prawo nigdy nie będzie chroniło życia nienarodzonych dzieci. Bo nigdy nie będzie sytuacji, w której opinie w społeczeństwie będą jednorodne. Dlatego atak na inicjatorów projektu ustawy zakazującej zabijania podejrzanych o chorobę dzieci uważam za szkodliwy. Szczególnie, że przeprowadziła go osoba duchowna.

Przeczytaj też: Komitet "Zatrzymaj aborcję" gotowy do zbierania podpisów pod zakazem aborcji eugenicznej.

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  07.09.2017 18:40
  Mam nadzieje ze pan redaktor adoptowal juz co najmniej dwojke ulomnych dzieci.Prosze dac przyklad.
  doceń 11
 • Anna
  10.09.2017 07:29
  Ojciec Pawel powiedzial prawde i dlatego grozi mu uciszenie. Prawo aborcyjne w PL jest wystarczajaco restrykcyjne. Zamiast dazyc do zakazu prawnego i oblepiac miasta makabrycznymi plakatami ruchy pro-life winy glowkowac jak zachecic kobiety w trudnych sytuacjach, w trudnych ciazach do urodzenia dziecka. Kaja Godek zamist grzmiec z sejmowej mownicy i walczyc o zakaz powinna pokazac swoj wlasny przyklad pozytywnej, kochajacej, fajnej mamy. Byc wzorem dla kobiet w ciezkiej sytuacji, zamiast zmieniac sie w "kobiete bojowe". Oczywiscie ma prawo byc "kobieta bojowa", ale nikogo nie przekona, tylko zyska podziw wlasnego srodowiska. A chyba nie o to chodzi...
 • gość
  19.09.2017 12:11
  Ojciec Paweł Gużyński ma rację.
  Aborcja w Polsce jest generalnie zakazana i karalna, co wynika z zapisów kodeksu karnego. Dopuszczalne są jednak 3 wyjątki ujęte w ustawie z 1993 roku, kiedy lekarz może dokonać przerwania ciąży i nie ponosi za to odpowiedzialności karnej. Moim zdaniem to jest optymalne rozwiązanie. Z jednej strony nie zmusza nikogo, zwłaszcza katolika do dokonania aborcji, nawet w sytuacji zagrożenia życia matki. Z drugiej pozwala kobiecie w tych 3 trudnych moralnie przypadkach, decydować i nie zmusza jej bezlitosnym prawem do postawy heroicznej i rodzenia, np. w przypadku ciąży z gwałtu, albo ciężkiego uszkodzenia płodu.

  Biskupi chcą teraz ten kompromis złamać i apelują, aby prawo chroniące życie od poczęcia, zmuszało do rodzenia wszystkie kobiety, także w tych 3 dramatycznych sytuacjach, w których dotychczas same decydowały. Uważam, że naruszenie tego kompromisu byłoby błędem. Jestem ojcem 5 dzieci i z aborcją moja rodzina nigdy nie miała kłopotu. Jestem za ochroną życia, ale mój osobisty pogląd nie może stanowić prawa powszechnie obowiązującego wszystkie kobiety. Dlatego uważam dotychczasowe prawo za optymalne.

  BerettaMolla, włoska lekarka została wyniesiona na ołtarze tylko dlatego, że to ona zadecydowała, że w chwili dramatycznego wyboru, poświęca w akcie miłości swoje życie, za życie swojego dziecka. Nie wolno heroizmu wymuszać prawem. Tu wybór należy do każdego z nas.
 • Stanisław
  08.11.2017 21:18
  Aborcja w Polsce nie istnieje. 95% Polaków to katolicy, a katolicy nie robią sobie aborcji, bo słuchają Jezusa papieży i biskupów. Z 5% reszty prawosławni też nie robią sobie aborcji, a protestanci - niechętnie. Pozostają ateiści, ale ich jest tak mało, że każda ateistka musiałaby sobie co pół roku robić aborcję, żeby to w ogóle zauważyć. Usiłowania prawnego wymuszenia całkowitego zakazu aborcji są obrazem nędzy moralnej i klęski nauczania Kościoła katolickiego. Wzorowi katolicy wzorowo i zaciekle bronią się przed uświadomieniem sobie upadku moralnego Kościoła. Bardzo to smutne, ale przecież nigdy nie było inaczej.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji