Nowy Numer 16/2024 Archiwum

"Warszawa po wojnie była jedynym miastem, w którym mogła zdarzyć się autentyczna historia.... wymyślona przez autorów"

W wakacyjnym cyklu filmowym: "Skarb".

Według niektórych Skarb był większym przebojem niż Zakazane piosenki, mimo że reżyser (Leonard Buczkowski) się nie zmienił. "Skarb wpisywał się bez reszty - jak żaden inny film w tym czasie - w przedwojenną polską odmianę modelu widowiska hollywoodzkiego, z typowym dla niego zespołem konwencji i zatarciem instancji autorskiej" [T. Lubelski, Historia kina polskiego]. To zdanie brzmi poważnie, ale utwór jest naprawdę zabawny. 

Komedia opowiada o perypetiach młodego małżeństwa. Dopiero co się pobrali, a już pojawiają się kłopoty mieszkaniowe. Witek Konar (Jerzy Duszyński) - kierowca autobusu, Krysia (Danuta Szaflarska) - ekspedientka w sklepie, pragną znaleźć dla siebie lokum. Przeglądają gazety, dzwonią do różnych osób. W międzyczasie Witek słyszy ciekawą rozmowę dwóch pasażerów i tak z małżonką trafiają do pani Malikowej (Jadwiga Chojnacka).

Ich szczęście trwa tylko chwilę. Okazuje się, że nie są jedynymi lokatorami. Oprócz nich pomieszkują: radca Sass-Gromocki, Alfred Ziółko (Adolf Dymsza), inkasent Augustyn Halny i Basia (Alina Janowska) - siostrzenica Malikowej. Na domiar złego zjawiają się jeszcze dwaj kombinatorzy, którzy usilnie chcą znaleźć ukryty w domu skarb. Kolejno lokatorzy przyłączają się do akcji poszukiwawczej.

Gdzie ukryty jest skarb? Kto mieszka za szafą i dlaczego wydaje dziwne dźwięki? Czy Witek i Krysia znajdą dla siebie kąt? Odpowiedzi w filmie

Polecam na letnie wieczory.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy