Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jak Fatima zmieniła świat?

Wizja piekła często jest pomijana w filmach na temat Fatimy, szczególnie tych fabularnych. Rozmówcy występujący w filmie „Fatima. Ostatnia tajemnica” nie mają wątpliwości w tej materii.

W filmach poświęconym objawieniom w Fatimie rzadko kiedy mamy do czynienia z taką różnorodnością poruszanych i mało znanych wątków, jak w filmie Andrésa Garrigó. Dotyczy to m.in. późniejszych wizji s. Łucji w tym w Tuy, okoliczności poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, wycofania wojsk sowieckich z Austrii czy powtórnego ocalenia Portugalii przed komunizmem.

Film, który właśnie trafia do wybranych kin, przedstawia nie tylko historię samych objawień. Moją uwagę zwróciło przede wszystkim - i to wydaje mi się jego największą wartością - umieszczenie objawień w szerokim kontekście historycznym oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy i jak przesłanie Matki Bożej Fatimskiej zmieniło historię ostatniego stulecia. I dlaczego Matka Boska objawiła się w roku 1917. W czwartym roku I wojny światowej dalej trwała rzeź w okopach, w Turcji doszło do ludobójstwa Ormian, a wkrótce po objawieniach w listopadzie w Rosji wybuchła rewolucja. Dlaczego właśnie w Portugalii? Czy siostra Łucja miała rację, pisząc wiele lat temu, że „Ostateczna bitwa między królestwem Boga a Szatana rozegra się na polu małżeństwa i rodziny”?

Film zwraca szczególną uwagę na trzecie objawienie, a szczególnie wizję piekła opisaną przez s. Łucję, która wspominała, że ta straszliwa wizja przeraziła siedmioletnią Hiacyntę do tego stopnia, że „wszystkie kary i umartwienia wydawały się jej zbyt małe, aby uzyskać u Boga łaskę wybawienia niektórych dusz”.

„Fatima. Ostatnia tajemnica?” nie jest filmem czysto dokumentalnym. Przewija się w nim potraktowany skrótowo wątek fabularny, który jednak nie grzeszy oryginalnością. To, co najważniejsze i najciekawsze, ujawnia się w warstwie dokumentalnej. Po seansie nie mamy wątpliwości, że wezwanie „powróćcie do Boga” fatimskiego orędzia pozostaje nadal aktualne.

Fatima - Ostatnia Tajemnica - oficjalny trailer PL
Gloria 24 - Książki, Płyty, Gry i Filmy Religijne

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także