Nowy numer 25/2018 Archiwum

Jak Fatima zmieniła świat?

Wizja piekła często jest pomijana w filmach na temat Fatimy, szczególnie tych fabularnych. Rozmówcy występujący w filmie „Fatima. Ostatnia tajemnica” nie mają wątpliwości w tej materii.

W filmach poświęconym objawieniom w Fatimie rzadko kiedy mamy do czynienia z taką różnorodnością poruszanych i mało znanych wątków, jak w filmie Andrésa Garrigó. Dotyczy to m.in. późniejszych wizji s. Łucji w tym w Tuy, okoliczności poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, wycofania wojsk sowieckich z Austrii czy powtórnego ocalenia Portugalii przed komunizmem.

Film, który właśnie trafia do wybranych kin, przedstawia nie tylko historię samych objawień. Moją uwagę zwróciło przede wszystkim - i to wydaje mi się jego największą wartością - umieszczenie objawień w szerokim kontekście historycznym oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy i jak przesłanie Matki Bożej Fatimskiej zmieniło historię ostatniego stulecia. I dlaczego Matka Boska objawiła się w roku 1917. W czwartym roku I wojny światowej dalej trwała rzeź w okopach, w Turcji doszło do ludobójstwa Ormian, a wkrótce po objawieniach w listopadzie w Rosji wybuchła rewolucja. Dlaczego właśnie w Portugalii? Czy siostra Łucja miała rację, pisząc wiele lat temu, że „Ostateczna bitwa między królestwem Boga a Szatana rozegra się na polu małżeństwa i rodziny”?

Film zwraca szczególną uwagę na trzecie objawienie, a szczególnie wizję piekła opisaną przez s. Łucję, która wspominała, że ta straszliwa wizja przeraziła siedmioletnią Hiacyntę do tego stopnia, że „wszystkie kary i umartwienia wydawały się jej zbyt małe, aby uzyskać u Boga łaskę wybawienia niektórych dusz”.

„Fatima. Ostatnia tajemnica?” nie jest filmem czysto dokumentalnym. Przewija się w nim potraktowany skrótowo wątek fabularny, który jednak nie grzeszy oryginalnością. To, co najważniejsze i najciekawsze, ujawnia się w warstwie dokumentalnej. Po seansie nie mamy wątpliwości, że wezwanie „powróćcie do Boga” fatimskiego orędzia pozostaje nadal aktualne.

Fatima - Ostatnia Tajemnica - oficjalny trailer PL
Gloria 24 - Książki, Płyty, Gry i Filmy Religijne

« 1 »
oceń artykuł
  • Gość
    18.08.2017 10:05
    „Ostateczna bitwa między królestwem Boga a Szatana rozegra się na polu małżeństwa i rodziny” Jesteśmy świadkami tej bitwy. Każdy człowiek powinien się zastanowić, swoim życiem budowanie którego królestwa wspomaga.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji