Nowy numer 21/2018 Archiwum

Wykopać rasizm z prawicy

Ideologia rasistowska nie ma nic wspólnego z prawicą. Nie ma nic wspólnego z żadną normalną doktryną polityczną. Nie ma nawet nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.

W USA kolejny raz doszło do zdarzeń, w których tle był konflikt na tle rasowym. Znowu polała się krew. Do głosu znowu doszły głosy skrajne. A przecież chodziło o sprawę, którą można było wygrać. Gdyby prawa strona sporu opędziła się od najgorszego elementu politycznego - rasistów i neonazistów.

Generał Robert Lee, o którego pomnik toczył się spór, jest bohaterem stanów południowych. Był on naczelnym dowódcą wojsk Konfederacji. I właśnie w sporze o dziedzictwo Konfederacji wszystko zaczyna się sprowadzać do kwestii niewolnictwa. A przecież w wojnie secesyjnej chodziło w wielkim stopniu o prawo stanów do samostanowienia. O to, czy stan ma prawo wystąpić z Unii.

Gdyby amerykańska prawica jasno odcięła się od jakiekolwiek rasizmu, łatwiej byłoby bronić innych ważnych kwestii. Takich jak niezależność stanów, ograniczenie wydatków budżetowych czy walka o prawa rodziny. Wiele z tych ideałów znaleźć by mogło poparcie wśród mniejszości rasowych. Tak by było, gdyby zdecydowanie pozbyto się ze swoich szeregów rasistów.

Każda prawica, amerykańska czy polska, umiarkowana czy radykalna, powinna pozbywać się ze swoich okolic elementów rasistowskich czy neonazistowskich. Bo nigdy nie były one częścią ideałów prawicy. Przecież Partia Republikańska wyrosła na sprzeciwie wobec niewolnictwa. A polscy narodowcy ratowali żydów podczas II wojny światowej.

Oskarżenie o rasizm jest dzisiaj bardzo silną bronią, wykorzystywaną często z olbrzymią dawką hipokryzji. O rasizm oskarża się np. przeciwników relokacji imigrantów. Ale przecież to przerzucanie żywych ludzi z miejsca na miejsce, bez pytania tych ludzi o zdanie, a tym jest właśnie relokacja, może budzić najgorsze historyczne skojarzenia. A jasne odcięcie się od rasizmu przez zwolenników rozsądku w kwestii imigracji wybiłoby ich oponentom ostatnie argumenty.

« 1 »
oceń artykuł
 • Arłam
  16.08.2017 21:51
  Hitler stworzył partię socjalistyczną, która miała program nazistowski!
 • Gość
  17.08.2017 10:19
  Ciekawy komentarz nt. prawicy (i wspolnym mianowniku pogladow prawicowych) popelnil niedawno redaktor Jacek Dziedzina: http://gosc.pl/doc/4007851.Pozegnanie-z-prawica
 • Gość
  17.08.2017 21:14
  Skrajna narodowość jest elementem prawicy. I tego się nie odczaruje. Bez ekstremizmu narodowego prawica będzie nudna, na co nikt sobie nie pozwoli. Nie ma co kombinować Redaktorze.
  doceń 22
 • Gość1212
  18.08.2017 08:54
  "Prawica" to jedynie lustrzane odbicie bezbożnej "lewicy", równie bezbożne. Pierwsi jako idola traktują naród (natio, stąd "nacjonaliści"), drudzy społeczność (societas, stąd "socjaliści"). Nam, chrześcijanom chodzi o coś zupełnie innego. Nam chodzi o Boga, który stworzył i narody i społeczności i kocha jedno i drugie. Bo Bóg, który jest miłością, kocha to co stworzył. Szkoda, że felietonista katolickiego portalu nie wzmiankuje o tym naszym celu ani razu.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.