Nowy numer 25/2018 Archiwum

Tajemnice Fatimy

Jeśli Matka Boża rzeczywiście objawiła się w Fatimie w 1917 roku, to czy przez następne sto lat pozostawała bezczynna?

Javier Paredes, profesor historii, przypomina, że komunizm stał w sprzeczności z chrześcijańską koncepcją życia. Z kolei występujący w filmie ekonomista analizuje konsekwencje, jakie przyniósł ten ustrój. – Był bardziej wpływowy niż nazizm, bo ten miał znaczenie lokalne. I trwał dłużej. Ale do władzy doszły też inne ateistyczne reżimy. W rozumieniu apokaliptycznym doszło do odwrócenia się od Boga.

Portugalia może być tego przykładem, ale nie była przecież krajem komunistycznym. Cierpiała przez inną ateistyczną tyranię. – Zabroniono praktyk religijnych, odprawiania Mszy, zamknięto wszystkie parafie. Lenin powiedział kiedyś, że Lizbona to najbardziej ateistyczna stolica Europy – mówi Paredes.

Inne występujące w filmie osoby starały się odpowiedzieć na pytanie, które nurtowało reżysera: jakie były i są efekty działań Matki Bożej Fatimskiej? Chodzi także o problemy aktualne, bo jak powiedział papież Benedykt XVI, objawienia fatimskie nie są „zamkniętą sprawą”. – W 1917 roku Maryja przewidziała całą przyszłość, także istotne aktualne problemy. Nasz film odkrywa znany tylko nielicznym związek między objawieniami w Fatimie a islamem – mówi reżyser filmu. – W ostrzeżeniach Matki Bożej można było też dojrzeć inny ważki problem: narastające ataki na rodzinę. Siostra Łucja pisała: „Ostateczna bitwa między królestwem Boga a Szatana rozegra się na polu małżeństwa i rodziny”.

Wśród kilku polskich wątków o. Grzegorz Bartosik OFM przypomina m.in. ten związany z postacią św. Maksymiliana Kolbego. – Ostatnie objawienie miało miejsce 13 października 1917 roku. Nie wiedząc o tym, 16 października o. Kolbe założył Rycerstwo Niepokalanej. Ten ruch powstał jako odpowiedź na obserwowane ataki masonerii na Kościół. Wierzymy, że była to pierwsza odpowiedź na orędzie z Fatimy.

Różnorodność poruszonych w filmie mało znanych wątków związanych z portugalskimi objawieniami jest imponująca. Dotyczy to m.in. późniejszych wizji s. Łucji w Tui, okoliczności poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, wycofania wojsk sowieckich z Austrii czy ocalenia Portugalii przed komunizmem. Po seansie zostajemy z przekonaniem, że wezwanie: „Powróćcie do Boga”, jakie niesie ze sobą fatimskie orędzie, pozostaje nadal aktualne.•

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama