Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dwie twarze kibiców Legii

Niezwykła oprawa na meczu z Astaną sprawiła, że media na całym świecie rozpisały się o Powstaniu Warszawskim. Niestety w ostatnich dniach cieniem na środowisku Legii kładą się oskarżenia o napaść na członków klubu z Izraela.

Od wczoraj media na całym świecie, od Brazylii, przez Wielką Brytanię na Niemczech kończąc rozpisują się na temat oprawy, jaką na meczu kwalifikacji do Ligi Mistrzów przygotowali kibice Legii Warszawa. Był to ogromny hitlerowski żołnierz mierzący z pistoletu w głowę polskiego chłopca, wszystko na tle biało-czerwonej flagi z datą 1944 i napisem w języku angielskim, mówiącym o tym, że w czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili w Warszawie 160 tys. ludzi, a tysiące z ofiar to były dzieci.

  PAP/Bartłomiej Zborowski

Zamiast rasistowskich haseł, ogromna dekoracja przypominająca bolesny fakt historyczny. Bez zbędnego obrażania kogokolwiek, bez wzywania do zemsty. Ściskająca za serce lekcja historii. Szczególnie ważna w czasie, gdy światowe media niejednokrotnie próbują historię drugiej wojny światowej przekłamać, np zrzucając na Polskę odpowiedzialność za niemieckie obozy śmierci.

Co istotne - oprawa kibiców Legii przyniosła piorunujący efekt i okazała się o wiele skuteczniejsza, niż liczne komunikaty polskich władz jakiejkolwiek opcji czy niezliczone publikacje historyczne. O tym wydarzeniu poinformowały media na całym świecie, od Brazylii po Wielka Brytanię, i to nie tylko media sportowe. Co więcej wiele z redakcji do informacji o tym wydarzeniu dołączyło teksty o samym Powstaniu Warszawskim (np. brytyjskie "Daily Mail", czy niemiecki serwis "Sport1.de"). I za ten sukces skutecznej edukacji historycznej kibicom Legii należą się ogromne brawa.

Niestety w ostatnich dniach na środowisku kibiców mistrza Polski położył się też wielki cień. Prokuratura bada obecnie sprawę napaści na przedstawicieli izraelskiego klubu Hapoel Petah Tikva. Zdaniem Izraelczyków zostali zaatakowani przez kiboli z symbolami Legii Warszawa, a napaść miała charakter antysemicki. O ukaranie Legii wystąpiło już do UEFA  Centrum Szymona Wiesenthala, sam zaś klub utrzymuje, że nie ma żadnego potwierdzenia w dostępnych faktach, jakoby sprawcami ataku byli kibice mistrza Polski. Choć sprawa nie jest jak dotąd wyjaśniona, to niektórzy kibice Legii byli w przeszłości agresywni, za co klub bywał karany. I chociaż to wcale nie muszą być ci sami ludzie, którzy stworzyli wspaniałą oprawę (na mecze chodzą przeróżni kibice, także rodziny z dziećmi), to w interesie klubu jest nie tylko wspierać takie działania, jak wtorkowa oprawa, ale też tępić wszelkie przejawy agresji czy rasizmu. Bo każdy tego typu wybryk rzuca się cieniem na wiarygodność całego środowiska kibiców.

« 1 »
oceń artykuł
 • a mnie się nie podoba
  04.08.2017 20:51
  że podczas piłkarskich rozgrywek robi się historyczno-polityczne demonstracje. Moim zdaniem to zaszkodzi prawdzie i dyskusji. Mecz to mecz. Trybuny nie do tego służą. Podobnie nie podobałoby mi się gdyby np. kibice zmienili front i agitowali za Unią Europejską. W tym kontekście dochodzi jeszcze ogromne cierpienie i śmierć, o której opowiada się w miejscu głośnym, służącym rozrywce. Kwestia smaku...Po drugie naprawdę Państwo sądzą, że potomkowie tych, którzy mordowali o tym nie wiedzą? Mam kontakt z młodymi Niemcami. Oni naprawdę mają w pamięci winy przodków.
 • Gość
  06.08.2017 20:53
  Oskarżyciele już się wycofują z tego co mówili. oparli swe oskarżenia o ,,RELACJE" kilku postronnych świadków. Czemu od razu oskarżacie Polaków o antysemityzm.
  doceń 0
 • Gość Jura
  09.08.2017 19:05
  A 1 sierpnia Budka najeżdżał na obchodzących rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, że widział tam "faszystowskie flagi". Tyle, że oglądał to chyba w TVN lub innym medium. Nie był w Warszawie, ale "odpoczywał" z rodziną przed polskim Woodstockiem w lubuskich Lubniewicach u Woińskiego (chyba z Bodnarem). Obłuda !
  doceń 0
 • Gość
  17.08.2017 08:54
  Uważam, że kibice i narodowcy to najzdrowsza moralnie i kulturowo grupa Polaków. Tak trzymać chłopaki.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji