Nowy numer 13/2024 Archiwum

Biblia jak malowanie

Książka Gérarda Denizeau jest przede wszystkim malarskim przewodnikiem po Biblii, ale oprócz tego jest także świetną lekcją historii sztuki.

Słowom, które nie niosą ze sobą obrazu, trudniej uwierzyć. Większość z nas przypomina bowiem św. Tomasza: aby uwierzyć, potrzebujemy ujrzeć. Dlatego słowo i obraz wzajemnie się w naszym życiu dopełniają. Słowo szuka obrazu, który unaoczni jego znaczenie, a chcąc zrozumieć obraz, próbujemy wyrazić go słowami. Ta relacja nabiera szczególnej intensywności, kiedy zatrzymujemy się nad słowem Boga. Słowem, które staje się ciałem – wchodzi w historię i przemienia nasze życie.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego