Nowy numer 47/2019 Archiwum

Ciułanie wkurzonych Polaków

Protesty miały być duże. Bardzo o to prosili ci, co mają wyższość moralną. I co?

Na niedzielny protest opozycji pod Sejmem gorąco wzywały przebrzmiałe autorytety. Adam Michnik wygłaszał żarliwe mowy, Władysław Frasyniuk straszył biernych odpowiedzialnością, Lech Wałęsa nawoływał w sieci do oporu (jego najświeższy wpis na FB brzmi: „Aby uchronić Ojczyznę od wojny domowej trzeba jak najszybciej aresztować około 15 ludzi z obecnej władzy w tym polityka Rydzyka”). „Gazeta Wyborcza” w sobotę apelowała z pierwszej strony: „Obudź się! Zatrzymajmy zamach stanu! Przyjdź w niedzielę o godz. 15 pod Sejm”. I kusiła: „Będziemy tam rozdawać specjalne wydanie „Wyborczej”.

Jakoś nie było strasznie dużo chętnych na ten rarytas. Policja szacowała, że 4 tysiące, ratusz, że kilkanaście tysięcy. No to przyjmijmy, że było, powiedzmy, 7 tysięcy. Wśród nich resztki KOD, komuniści z partii Razem, Zieloni, Kazimiera Szczuka…

Już ten skład powinien coś mówić tym, którzy nie wiedzą, co o tym wszystkim myśleć. To, jak do tej pory, kryterium niezawodne: jeśli nie wiesz, do czego zmierza dana awantura społeczna, zobacz, kto ją wszczyna. Dowiesz się w ten sposób, komu ona służy i kto się boi zmian.

Niedzielny protest pokazuje zatem, że składa się on głównie z najzagorzalszych czytelników „Gazety Wyborczej” i absolutnie nie może oznaczać, że Polakom nie podoba się to, co nie podoba się demonstrantom. To malutki proteścik w porównaniu np. do Marszu Niepodległości czy do manifestacji w obronie TV Trwam.

Wiedzą to organizatorzy i reszta lewicowych elit w Polsce. Są świadomi, że ostatnie manifestacje są świadectwem ich słabości, a nie siły społecznego oburzenia. Jednak nie mają nic innego. Żadnego pozytywnego programu. Jedynym hasłem, na jakie się zdobyli, jest „Odsunąć PiS od władzy”. Są więc w fatalnej sytuacji. Ich dramat dobrze obrazuje główny tekst na portalu NaTemat.pl z poniedziałkowego przedpołudnia. Tytuł brzmi: „Czego trzeba, żeby milion Polaków wyszło na ulice? Pytamy, co z Polską musi zrobić PiS, żebyśmy naprawdę się wkurzyli”.

Ano właśnie – to jest ich cel: żeby było milion wkurzonych. Bardzo ambitne i twórcze. Nie tam lepszy program dla rodzin, nie oferta jak naprawić sądownictwo, nie własna propozycja ws. podatków. Nic z tych rzeczy. Ich programem jest uciułać milion frustratów, bo z tymi paroma tysiącami to się nic nie zrobi.

A Polacy jakoś są uparcie niewkurzeni i za nic nie chcą uznać, że u nas sądy działają świetnie, a poprzednia władza była najlepsza, bo nic nie robiła poza odsuwaniem PiS od władzy. No i zarządzaniem „państwem teoretycznym”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

 • Piotr z Gostynina.
  19.07.2017 11:12
  Mądre słowa. Szczerze powiedziawszy to mam dosyć rządów PO ( z PSL)! choć, PiS oczywiście też nie jest doskonałe, ale wiele lepsze od PO. Mam dosyć państwa teoretycznego. Na koniec. Lepsze ( niż PO) już były rządy SLD, PO to kompletne dno.
 • Karol
  19.07.2017 12:34
  I co dużo nas było wczoraj, czy mało? Był ktoś z GN, bo nie widziałem? Na oko jakieś 15-20 tyś. uciułaliśmy, byłoby więcej, gdyby policja nie pozamykała dróg dojścia. Ale policja zachowywała się wzorowo, uczestnicy też, atmosfera wspaniała. Warto tam było być. Poza najostrzejzymi przemówieniami, które pojawiają się w spotach był czas na mądre refleksyjne spojrzenie na sprawy. W tym wszystkim przemówienie Ostaszewskiej, która z szacunkiem odniosła się do ludzi o poglądach prawicowych, wierząc, że wielu jest idealistami. Więcej takich głosów, więcej dyskusji z tymi, którzy dali się omamić. Naród trzeba jakoś pogodzić, oni też są potrzebni w budowaniu zgody..
  doceń 15
 • Gość
  19.07.2017 22:22
  Partia z narodem , naród z partią
 • Obserwator ć
  11.08.2017 07:54
  Nie jestem fanem ani po, ani gazety wyborczej, ale obecnej władzy bardzo daleko do Boga czy prawa i sprawiedliwości. Ponieważ swoją wiedzę czerpię z relacji bliskich zajmujących ważne stanowiska w Polsce, a sam znam się trochę na makroekonomii, jestem pewien, że piszący te słowa za kilka lat ich pożałuje. Wystarczy posłuchać wieczornych wiadomości, żeby stwierdzić, że używa się przeciwko Polakom propagandy, która z prawdą się mija. Sam dostaję 500+ i to podwójne, ale za kilka lat gospodarka będzie w opłakanym stanie, i to nie będzie wina obecnej opozycji. A wstawianie swoich kolesi bez wykształcenia na kluczowe stanowiska przez PiS na taką skalę nigdy nie miało miejsca (chyba, że w Nigerii). Niestety tym razem Michnik ma rację, a zakładanie że nie ma bo jest z GW jest niezbyt mądre.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji