Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Prawo w składzie porcelany

Propozycje kolejnych zmian przepisów powodują, że człowiek już nie wie, czy jest liberałem, czy też konserwatystą.

Obserwując medialne relacje z 16 lipca tego roku dojść można do interesujące wniosku. Prawdopodobnie bowiem cześć osób krytykujących opozycję za wypowiedzi wygłaszane pod Sejmem, jednocześnie dołączyłaby do „łańcucha światła”, jaki „ustawił” się wokół gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie. Na Wiejskiej bowiem mogliśmy ze sceny posłuchać totalnej opozycji, w zasadzie bez przerwy skupionej na sobie. Patrząc na kolejnych przedstawicieli KODu, Nowoczesnej, PO, liberalnych mediów oraz byłych działaczy opozycyjnych, dojść można do wniosku, że mają oni jeden cel i program: „Odsunąć partię rządzącą od władzy!!!”. Wieczorem, patrząc na zdjęcia z licznych miast, zobaczyć można było coś odmiennego. Wówczas bowiem dominowało przede wszystkim społeczeństwo, które nie zgadza się na niezwykle szybkie zmiany, jakie Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić w Sądzie Najwyższym. I trudno z ową krytyką dyskutować.

PiS od dłuższego czasu chce rozliczenia władzy sądowniczej z przeszłości. Przewlekłość postępowań, brak wyjaśnienia głośnych spraw z okresu PRL, brak realnej możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności sędziego, a także afery finansowe w sądownictwie to bodźce wyraźnie stymulujące obecnie rządzących do dokonania – jak sądzą - „dobrej zmiany”. Patrząc z boku na działania PiS, trudno doszukać się złych intencji. Wspomniane patologie znane są od dość długiego czasu. Zmiana prawa wymaga jednak czasu. Prawdopodobnie w ocenie PiS część zmian nie może czekać, trzeba je podjąć natychmiast. Niestety, szybkie modyfikacje prawa najczęściej odbywają się bez klasy. Więcej, zmiany te najczęściej są niebezpieczne. Prawo bowiem to nie tylko przepis ustawy, ale także konkretne ludzkie wyobrażenie oraz chęć jego przestrzegania bądź łamania. Warto zatem zastanowić się nad kilkoma problemami.

Czy mamy do czynienia z kastą, której wpływy należy zlikwidować?

O wyjątkowości kasty słyszeliśmy z ust jednego z przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Zastanówmy się jednak, czy sędzia może nie być kimś wyjątkowym? Nie kastą, niedostępną dla innych, ale kimś, kto posiada szczególną pozycję? W zasadzie jest to dramat niezawisłości sądów. Z jednej bowiem strony, oczekujemy od nich salomonowych rozstrzygnięć. Z perspektywy społecznej chcemy, aby były one sprawiedliwe, by wygłaszali je ludzie, którzy nie będą obawiać się kolejnej ekipy rządzącej. Z drugiej jednak strony, owa niezależność wywołuje konflikt: jest potrzebna, a zarazem buduje obawy. Pojawia się zatem sytuacja taka jak w Polsce. Sądownictwo jest jedyną władza, która pozostaje poza realnym wpływem społeczeństwa. Więcej, owo społeczeństwo ma coraz mniejszą możliwość „dołączenia” do wydawania wyroków: od dłuższego czasu obserwujemy ograniczenie roli ławnika, czyli sędziego społecznego. Sędziowie - i to jest fakt, a nie atak - podlegają w istocie realnej kontroli tylko i wyłącznie ze strony innych sędziów.

PiS, obserwując podobne zjawisko, doszedł do wniosku, że lekkie zmiany architektoniczne nic nie dadzą i remont generalny jest konieczny. Problem jednak w tym, że do podobnych prac budowlanych trzeba się przygotować. Muszą o nich wiedzieć wszyscy gospodarze. Walka z błędami systemowymi w sądownictwie po przez odwołanie sędziów Sądu Najwyższego oraz przekazanie ogromu władzy w ręce ministra sprawiedliwości to działanie skutkujące nie tylko fatalnymi efektami, ale rodzące sporo paradoksów. Sędzia SN przejdzie w stan spoczynku na mocy ustawy. Zostaną jedynie ci, których ów minister wskaże. A zatem możliwość wykonywania pracy części sędziów zapewni prokurator generalny (sic!). Mówi się, że chodzi tylko o akt minowania, decyzję itd. Tutaj jednak zaczyna działać psychologia i prosta reguła wdzięczności.

Obywatele też będą mieć ciekawie. Wyobraźmy sobie bowiem, że w drugiej instancji ktoś właśnie teraz przegrał sprawę z ministerstwem sprawiedliwości o mobbing, którego ofiara padł w kierowanym przez niego resorcie. Postępowanie konkretnego przełożonego było dla niego poniżające. W sierpniu sprawia trafia do Sądu Najwyższego w ramach kasacji i rozpatrywać ją będzie sędzia, który pozostał w SN na podstawie decyzji ministra sprawiedliwości. Niezawisłość na salę wpuszczona nie zostanie.

Każdy akt prawny w momencie jego tworzenia musi określić skutki regulacji. Warto przeanalizować również dalsze konsekwencje, zwłaszcza te istotne dla społeczeństwa. Ustawa o SN pojawiła się w sposób zupełnie nieoczekiwany. Doprowadziła do wyjścia na ulicę tysięcy ludzi. Stan ten to nic innego, jak pojawienie się fali niezadowolenia, a więc pierwszy etap wyłaniania się ruchu społecznego, który mówi: „sprawdzam” lub „dość”. Co z nim dalej będzie, w zasadzie zależy od rządzących. Stwierdzenie: „to my mamy rację bo na nas głosowano”, może już nie wystarczyć. W grupie niezadowolonych bowiem może być wielu wyborców PiS. Część z nich, widząc kolejne propozycje legislacyjne ogłaszane niczym dogmat w prawie, dostrzegając błyskawiczny charakter zmian legislacyjnych i brak debaty na ten temat, może czuć się zaniepokojona. Ostatnie propozycje zostały ogłoszone bardzo późno. Są one wyraźnie wewnętrznie sprzeczne. Powodują ponadto wiele interpretacyjnych niejasności. W podobnej sytuacji amerykański teoretyk prawa Lon L. Fuller stwierdził by że mamy do czynienia z prawem niemoralnym.

 

Autor  jest doktorem socjologii prawa, wykładowca akademickim, prowadzi blog na stronie gosc.pl. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Marek
  17.07.2017 10:28
  Jakie tysiące ludzi?
 • Gość
  17.07.2017 10:52
  Sądownictwo jest do gruntownego remontu ,musi być kontrola pracy sędziów, gdyż do tej pory zwykły człowiek nie ma szans obrony w obliczu sędziego.Za nie sprawiedliwe wyroki sędziowie muszą ponosić konsekwencje.
  doceń 12
 • Gość
  17.07.2017 12:42
  Nie ma problemu. Jestem liberałem - uznaję wolność i własność za podstawy życia społecznego. A obecnie realizowana jest polityka faszystowska (zachęcam do wnikliwego zapoznania się i zrozumienia tego pojęcia, zanim odruchowo utożsamicie to pojęcie z czymś czym nie jest, lub z jakimiś naiwnymi stereotypami).
  doceń 4
 • Gość
  19.07.2017 18:11
  Partia PIS chce zrobić porządek odnośnie sądów najwyższych i całkowicie to popieram, ale niestety Pan Kaczyński musi panować nad sobą. Nienawiścią i krzykiem nic nie zdziała.. Dla wszystkich osób, które nie wiedzą o co chodzi w tej zmianie. Chodzi o wymianę sędziów SN na bardziej kompetentnych i prawych oraz kontrolowanie ich działalności poprzez Ministra Sprawiedliwości, aby nie dochodziło do patologii jak za czasów PO. Dymisje sędziów mają nastąpić dzień po wejściu ustawy w życie, oprócz tego powstaną trzy nowe izby Dyscyplinarna, Prawa publicznego oraz Prawa prywatnego. Uważam, że te zmiany są potrzebne i służą w naprawie Polski, natomiast zachowanie Pana Kaczyńskiego musi się zmienić jeżeli nie chce stracić wyborców.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama