Nowy numer 25/2018 Archiwum

Powrót PGR

Czy PiS naprawdę przywraca komunizm na wsi?

PiS przywraca komunę na wsi. Takie komentarze pojawiły się po ogłoszeniu przez ministra rolnictwa, że chce reaktywować PGR. Czy Krzysztof Jurgiel naprawdę chcę skolektywizować polską wieś? Okazuje się, że planuje wręcz coś odwrotnego.

W gestii Agencji Nieruchomości Rolnych pozostaje wiele dawnych budynków gospodarczych, które w czasach PRL należały właśnie do PGR-ów. Niszczejące chlewnie lub stodoły miałyby trafić w ręce rolników, którzy będą wiedzieć, co z nimi zrobić. Pieniądze na inwestycje mieliby oni dostawać od nowo powstającego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

I tyle. Majątek pozostający w rękach państwa miałby trafić do rąk rolników, którzy mogliby w niego zainwestować. Pozostaje oczywiście wiele pytań. Czy stodoły i chlewnie, które trafią do rolników, staną się ich własnością? A jeśli tak, to kiedy i na jakich warunkach? I czy pieniądze, które ci rolnicy dostaną od państwa, będą musieli zwrócić?

Bardziej szokujący niż chęć ponownego zagospodarowania majątku PGR-owskiego jest fakt, że niszczał on przez 25 lat pod zarządem państwowych agencji. Może lepiej, żeby zajęli się tym prywatni rolnicy, nawet z pomocą państwa. A informacja, że sprawą ma się zająć nowa instytucja, tworzona w miejsce starych? To wiadomość zaledwie neutralna. Działaczy PSL zastąpią po prostu działacze PiS. Być może będą zarządzać powierzonym majątkiem lepiej.

« 1 »
oceń artykuł
 • gut
  12.07.2017 17:58
  Ładnie, Sensownie Ujęte! ;)) ⊓Adolphe Thiers⊔ ◇◇◇ ⊓Rządzić to znaczy przewidywać.⊔ ;-> ♬😊😊😊RASPUTIN - Vladimir Putin - Love The Way You Move (Funk Overload) @slocband, link: https://www.youtube.com/watch?v=YgGzAKP_HuM
 • Gość
  12.07.2017 18:09
  W Agencjach działaczy PSL wcale nie zastąpili działacze PIS (co najwyżej na dyrektorskich stołkach). Lokalnie sa takie układy bez względu na barwy partyjne,że zostali pslaki i powcy,a wyrzuceni zostali starzy fachowcy bez pleców politycznych czy rodzinnych. Nie wygląda to dobrze...
  doceń 4
 • Gość
  15.07.2017 17:03
  niektóre chlewnie i stodoły zrobiono z rozbiórek dworków czy innych podobnych ruin, dla pewności, że kamień na kamieniu nie zostanie a nikt nie wróci na stare śmieci, jak by się historia nie obróciła, to w związku z tym, że rządzić znaczy przewidywać
 • Gość
  20.07.2017 06:18
  Co z odszkodowaniami dla wywłaszczonych w 1946 ??? Co z ustawą reprywatyzacyjną dla POLAKÓW - byłych właścicieli tych PGR-ów iich zstepnych ?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji