Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ogłupieni przez edukację?

Gościem Tematu Dnia była Barbara Hapońska, autorka programu naprawy polskiej oświaty, która w rozmowie z Ewą Pietrzak odniosła się do tego, czy dobra zmiana utrzyma się w polskich szkołach.

- "Dobra zmiana" zaczęła się dobrze, ale w pewnym momencie przyhamowała. Plusem jest to, że sześciolatki mogą zostać w przedszkolach, czy to, że przywrócono należyte miejsce nauczania historii. Pozytywna jest zmiana struktury szkół, że będziemy mieć ośmioletnią szkołę podstawową i czteroletnie liceum ogólnokształcące - mówiła Barbara Hapońska

Jej zdaniem, "trzeba przywrócić kształcenie ogólne w liceach". 

- Człowiek musi być wyposażony w kształcenie ogólne, ponieważ w życiu stanie przed problemem zmiany pracy, konieczności przekwalifikowania się. Jeżeli nie ma wykształcenia z różnych przedmiotów, będzie miał duży problem z przekwalifikowaniem się - tłumaczyła

- Podstawa programowa jest opracowana na cykle nauczania. Autorzy programów i podręczników będą decydowali jakie treści, w której klasie będą realizowane - zwróciła uwagę ekspertka

Jak dodawała, "czy piętnastolatek jest w stanie, że będzie studiować np: socjologię? Jak on nie ma pojęcia, co to jest socjologia". 

Barbara Hapońska wyjaśniła również, jak powinna wyglądać podstawa programowa, by Polacy mogli otrzymać porządną edukację.

Ogłupieni przez edukację? Prawda o reformie oświaty
Salve TV

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Gość
  10.07.2017 13:38
  najbardziej mobilni w zmianie pracy sa jak wiadomo Amerykanie a ich szkoły nie należa do najwyższych w rankingach..Wyksztalcenie praktyczne sie liczy-czyli życiowe wykorzystanie wiedzy( a z tym w PL krucho...)
  doceń 2
 • Gość
  10.07.2017 14:08
  dopoki w szkolach bedzie zasada 3 x Z (zakuj, zdaj, zapomnij) zadna dobra zmaina nam nie grozi, tylko urzednicy zmieniajacy programy zarobia
  doceń 3
 • rsk
  11.07.2017 05:29
  Najbardziej społeczeństwo ogłupiają "eksperci" tacy jak pani B.H., którzy uważają, że w ciągu 1 roku można w sposób rzetelny i odpowiedzialny przygotować i przeprowadzić poważną reformę oświaty. Szanowana Pani, w normalnych krajach proces taki trwa 5-10 lat i przeprowadza rzeczywiste konsultacje, badania itd, a nie taką parodię dyskusji jak u nas, gdzie praktycznie osoby o innych poglądach nie były dopuszczane do głosu. Jaka może byc jakość tych zmian, jesli ich kalendarz jest podporządkowany terminom wyborów samorządowym i parlamentarnym. I jaki jest sens przywracania sowieckiego modelu szkolnictwa, bo to stamtąd został zaczerpnięty po II w.św. system najpierw 7-klasowej, a potem 8-klasowej szkoły podstawowej. Ile dzieci po szkole podstawowej trafi do liceów a ile do szkół zawodowych, co ta pani bredzi o wykształceniu ogólnym, jesli znacznej części młodzieży właśnie sie je skraca wskutek likwidacji gimnazjów. Jaki jest pomysł na szkolnictwo zawodowe, bo na razie nic rozsądnego nie przedstawiono ?! Rozumiem, że jedynym kryterium, które brano pod uwagę był cykl nauczania historii. Szkoda mi jedynie młodzieży, która na własnej skórze odczuje ten cały cyrk zafundowany przez PiS. Zamiast poprawiać jakość nauczania, bo tego nigdy za dużo, w bałaganiarski i chaotyczny sposób zmienia się strukture szkolnictwa bez rozeznania właściwych potrzeb.
  doceń 3
 • JAWA25
  11.07.2017 10:33
  religię nauczać poza szkołą
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama