Nowy numer 24/2018 Archiwum

Proste jak cep

Ośla szczęka, oścień na woły, cep, proca. Śmiech na sali. To co, idziemy?

Scena 1

W rolach głównych: Szamgar - syn Anata, Filistyni i inni.

Rekwizyt: oścień na woły.

„Po nim był Szamgar, syn Anata. Pobił on ościeniem na woły Filistynów w liczbie sześciuset ludzi i on także wybawił Izraela. (Sdz 3,31)

Scena 2

W rolach głównych: Samson, Filistyni i inni.

Rekwizyt: ośla szczęka.

„Znalazłszy więc szczękę oślą jeszcze świeżą, wyciągnął po nią rękę, uchwycił i zabił nią tysiąc mężów. Rzekł wówczas Samson: »Szczęką oślą ich rozgromiłem. Szczęką oślą zabiłem ich tysiąc«”. (Sdz 15,15)

Scena 3

W rolach głównych: Gedeon, anioł.

Rekwizyt: cep.

„Gedeon młócił na klepisku zboże, aby je ukryć przed Madianitami. I ukazał mu się Anioł Pana. »Pan jest z tobą rzekł mu – dzielny wojowniku! (…) Idź z tą siłą, jaką posiadasz, i wybaw Izraela z ręki Madianitów«” (Sdz 6,12-14).

Scena 4

W rolach głównych: Dawid, Goliat, Filistyni i inni.

Rekwizyt: proca.

„Dawid wziął w ręce swój kij, wybrał sobie pięć gładkich kamieni ze strumienia, włożył je do torby pasterskiej, którą miał zamiast kieszeni, i z procą w ręce skierował się ku Filistynowi” (1 Sm 17,40).

Scena 5

W rolach głównych: Jezus, apostołowie, bardzo głodny tłum.

Rekwizyt: pięć chlebów, dwie rybki.

„»Wy dajcie im jeść!« Odpowiedzieli Mu: »Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb«. (Mt 14,17).

I tak dalej. „Ja i Bóg – razem stanowimy większość”. Teresa Wielka miała rację.

Zakończyliśmy rok formacji we wspólnocie. Wszystkie zwycięstwa, które widzieliśmy, były dziełem Boga. Obserwując przed tygodniem ekipę uwijającą się przez kilka godzin w koszulkach z napisem: „Zaufaj mi, jestem akustykiem” (przygotowywali koncert niemaGOtu), pomyślałem: „Przecież wszystko zaczęło się od jednego małego ekranu, od kilku kabli”. Śmiech na sali.

« 1 »
oceń artykuł
 • Stefan1
  26.06.2017 13:59
  I o co biega w tym czymś tu napisanym ? Ludzie, kto mnie biednego oświeci ???
  doceń 22
 • Szerszen
  26.06.2017 14:01
  Panie Marcinie, dziękuję za ten tekst.
  doceń 10
 • Gość
  27.06.2017 14:12
  Tylko Bóg może nas zbawić ode złego. Zbawienie nas przez Jezusa Chrystusa przyjmujemy w Eucharystii. Trzeba skończyć z samozbawianiem się i powierzyć wszystko Bogu. Zamiast udawać bohatera trzeba oddać wszystko Bogu w Spowiedzi Świętej. Kiedy ufamy Bogu, to w nasze zwyczajne życie zapraszamy Boga. Wtedy zwyczajne dzielenie się chlebem jest miłością, pokora pokonuje olbrzyma, na miejsce grzechów pojawiają się twarde cnoty itd. Po prostu z Nim wszystko jest możliwe. Chwalę Boga za tych, którzy chcą rozumieć Pismo Święte. To Pan daje to pragnienie i On je zaspokoi :)
 • Franciszek
  27.06.2017 19:03
  @Gość : piszesz że tylko Bóg może nas zbawić i to rozumiem jednak Spowiedź Święta to już pośrednictwo kapłana. A do kapłanów w tych czasach ludzie mają brak zaufania więc jak spełnić ten warunek ? Jak spełnić dzisiaj ten marsz z BOGIEM ku Pismu Świętemu gdy "przewodnik" czyli kapłan nie ma w naszych oczach znajomości tego Pisma. Bo gdyby kapłani znali Pismo Święte to nie szli by drogą pod "prąd" wiernych tylko z wiernymi. A odczucie dzisiaj jest odwrotne że idą nasi kapłani wbrew wiernym z partią za oddawane im środki finansowe. A jak mówi pismo - za srebrniki nie można z BOGIEM iść ścieżką do zbawienia.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji