Nowy numer 39/2023 Archiwum

Bóg, którego możesz dotknąć

Uroczystość Bożego Ciała przypomina nam, że Bóg nie jest tylko duchem, ale w osobie Jezusa, podczas każdej Mszy Świętej staje się fizycznie obecny wśród nas. Dopuszcza nas do siebie tak blisko, że możemy Go dotykać. Przeczytaj relacje z różnych miast Polski.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana popularnie Bożym Ciałem ma już prawie 800 lat. Pierwsza procesja eucharystyczna przeszła ulicami francuskiego Liegie w 1246 r. Zorganizował ją tamtejszy biskup Robert, po zbadaniu objawień, które otrzymała przełożona sióstr augustianek w Mont Cornillion  - siostra Julianna. Pan Jezus w objawieniach poprosił, aby ustanowiono dzień, w którym cały Kościół obchodziłby Uroczystość Jego Ciała i Krwi. Jezus wyraźnie chciał, by był to czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

Niestety, w kolejnym roku biskup Robert zmarł, objawienia siostry Julianny zakwestionowano i przeniesiono ją do innego klasztoru. Temat powrócił po interwencji archidiakona katedry w Liege - Jakuba, który uzyskał pomoc kardynała Hugo. W 1251 procesja powróciła na ulice miasta, a wkrótce potem Jakub został papieżem i przeszedł do historii jako Urban IV. To on przyniósł święto Bożego Ciała do Rzymu i przygotował bullę "Transiturus" rozszerzającą święto na cały Kościół. Jej ogłoszeniu przeszkodziła jednak śmierć papieża. Co nie udało się Urbanowi IV, zostało dokonane przez jego następcę - Jana XXII w 1334 r. Odtąd Boże Ciało było oficjalnym świętem obchodzonym w całym Kościele.`Jednak wiara w realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie była obecna w Kościele od samego początku.

Jakie jest podstawowe znaczenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej? Uświadomienie sobie realnej obecności Pana Jezusa pod postaciami konsekrowanego chleba i wina oraz uwielbienia Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ta fizyczna, realna obecność Boga dokonuje się podczas każdej Mszy Świętej - w czasie przeistoczenia. Bóg staje między nami i pozwala się dotknąć - przyjmując Komunię Świętą Jezus staje się w nas obecny nie tylko duchowo, ale również fizycznie. Obrazowo możemy powiedzieć, że krew Boga zaczyna płynąc w naszych żyłach.

Relacje z uroczystości w polskich miastach:

Bielsko-Biała: Kto trwa w Chrystusie, pragnie Eucharystii

Elbląg: To jest serce Kościoła

Gdańsk: Potrzeba nam jednoczącej wolności

Gliwice: Nie można zapomnieć o chlebie

Katowice: To nie widowisko!

Koszalin: Przejść przez ulice, domy, ludzkie dramaty

Kraków: By Miłość była kochana

Kraków: To nie procesje zmieniają świat

Kraków/Dąbrowa Szlachecka: Z Chrystusem przez wieś

Kraków/Podhale: Boże Ciało pod Tatrami

Legnica: Wielotysięczny tłum za Chrystusem

Lublin: Miłować Boga można tylko przez miłość bliźniego

Łowicz: Z Boskim Pelikanem nową trasą

Olsztyn: Dajcie im jeść

Opole/Zimna Wódka: Światło nad Zimną Wódką

Płock: Przy Nim miejsce dla każdego

Płock/Przasnysz: Żywy ołtarz w duchu Fatimy

Radom: Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z Nieba!

Radom/Opoczno: Najbarwniejsza dla Utajonego

Sandomierz: Eucharystia drogą do jedności

Stalowa Wola: Modlitwa, kwiaty i chlebki miłosierdzia

Świdnica: Znak jedności

Tarnobrzeg: Dobro zapisane w chlebie

Tarnów: Szedł z nimi patron

Warszawa: Aby byli jedno...

Wrocław: Ten Chleb uczy logiki włączania

Żywiec: Z Chrystusem na obu brzegach Soły

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast