Nowy numer 25/2018 Archiwum

Bóg, którego możesz dotknąć

Uroczystość Bożego Ciała przypomina nam, że Bóg nie jest tylko duchem, ale w osobie Jezusa, podczas każdej Mszy Świętej staje się fizycznie obecny wśród nas. Dopuszcza nas do siebie tak blisko, że możemy Go dotykać. Przeczytaj relacje z różnych miast Polski.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana popularnie Bożym Ciałem ma już prawie 800 lat. Pierwsza procesja eucharystyczna przeszła ulicami francuskiego Liegie w 1246 r. Zorganizował ją tamtejszy biskup Robert, po zbadaniu objawień, które otrzymała przełożona sióstr augustianek w Mont Cornillion  - siostra Julianna. Pan Jezus w objawieniach poprosił, aby ustanowiono dzień, w którym cały Kościół obchodziłby Uroczystość Jego Ciała i Krwi. Jezus wyraźnie chciał, by był to czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

Niestety, w kolejnym roku biskup Robert zmarł, objawienia siostry Julianny zakwestionowano i przeniesiono ją do innego klasztoru. Temat powrócił po interwencji archidiakona katedry w Liege - Jakuba, który uzyskał pomoc kardynała Hugo. W 1251 procesja powróciła na ulice miasta, a wkrótce potem Jakub został papieżem i przeszedł do historii jako Urban IV. To on przyniósł święto Bożego Ciała do Rzymu i przygotował bullę "Transiturus" rozszerzającą święto na cały Kościół. Jej ogłoszeniu przeszkodziła jednak śmierć papieża. Co nie udało się Urbanowi IV, zostało dokonane przez jego następcę - Jana XXII w 1334 r. Odtąd Boże Ciało było oficjalnym świętem obchodzonym w całym Kościele.`Jednak wiara w realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie była obecna w Kościele od samego początku.

Jakie jest podstawowe znaczenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej? Uświadomienie sobie realnej obecności Pana Jezusa pod postaciami konsekrowanego chleba i wina oraz uwielbienia Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ta fizyczna, realna obecność Boga dokonuje się podczas każdej Mszy Świętej - w czasie przeistoczenia. Bóg staje między nami i pozwala się dotknąć - przyjmując Komunię Świętą Jezus staje się w nas obecny nie tylko duchowo, ale również fizycznie. Obrazowo możemy powiedzieć, że krew Boga zaczyna płynąc w naszych żyłach.

Relacje z uroczystości w polskich miastach:

Bielsko-Biała: Kto trwa w Chrystusie, pragnie Eucharystii

Elbląg: To jest serce Kościoła

Gdańsk: Potrzeba nam jednoczącej wolności

Gliwice: Nie można zapomnieć o chlebie

Katowice: To nie widowisko!

Koszalin: Przejść przez ulice, domy, ludzkie dramaty

Kraków: By Miłość była kochana

Kraków: To nie procesje zmieniają świat

Kraków/Dąbrowa Szlachecka: Z Chrystusem przez wieś

Kraków/Podhale: Boże Ciało pod Tatrami

Legnica: Wielotysięczny tłum za Chrystusem

Lublin: Miłować Boga można tylko przez miłość bliźniego

Łowicz: Z Boskim Pelikanem nową trasą

Olsztyn: Dajcie im jeść

Opole/Zimna Wódka: Światło nad Zimną Wódką

Płock: Przy Nim miejsce dla każdego

Płock/Przasnysz: Żywy ołtarz w duchu Fatimy

Radom: Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z Nieba!

Radom/Opoczno: Najbarwniejsza dla Utajonego

Sandomierz: Eucharystia drogą do jedności

Stalowa Wola: Modlitwa, kwiaty i chlebki miłosierdzia

Świdnica: Znak jedności

Tarnobrzeg: Dobro zapisane w chlebie

Tarnów: Szedł z nimi patron

Warszawa: Aby byli jedno...

Wrocław: Ten Chleb uczy logiki włączania

Żywiec: Z Chrystusem na obu brzegach Soły

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • zamieszanie
  15.06.2017 12:51
  Boże Ciało
  Boże Ciało (inaczej - Święto Ciała i Krwi Pańskiej) w Kościele katolickim: uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień.

  Święto to zostało ustanowione na skutek widzeń bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Orvieto, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił to święto dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny wprowadzenia tego święta wskazał: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach.

  W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto bp Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

  W Polsce obchody świętą wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią.
  doceń 1
 • Gość
  15.06.2017 14:40
  o. James Manjackal też na procesji? https://youtu.be/0wiymNNSI6o
  doceń 0
 • Gość
  15.06.2017 15:59
  BOG jest Duchem i nalezy Mu oddawac czesc w Duchu i Prawdzie. Chleb i wino to jedynie symboliczne przedstawienie ciala Jezusa Chrystusa,bo Jezus podczas ostatniej wieczerzy nie odkrajal sobie czesci swojego ziemskiego ciala ,tylko lamal chleb i nie wytaczal sobie krwi z zyl,tylko pil wino.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama