Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nowy w „Starym”

W Narodowym Teatrze Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaszła zmiana. Obecnego dyrektora Jana Klatę ma zastąpić Marek Mikos. Po ogłoszeniu tej wiadomości Klata zarządził wywieszenie czarnej flagi na budynku teatru od strony placu Szczepańskiego. Jakby uznawał, że jego odejście z teatru jest powodem do żałoby dla polskiej kultury. Ciekawe, że nie pomyślał, że dla wielu może to być święto.

Nie raz na łamach „GN” pisaliśmy o eksperymentalnych, pełnych nieuzasadnionych udziwnień, spektaklach nie tylko Klaty, ale i angażowanych przez niego reżyserów, którzy scenę narodową zamieniali w arenę cyrkową. Dla przykładu - przedstawienie "Do Damaszku" w reż. Klaty, część publiczności próbowała przerwać. Natomiast z gry w "Nie-Boskiej Komedii" w reż. Oliviera Frljicia zrezygnowało kilku aktorów i próby do spektaklu zostały zawieszone.

O nowym dyrektorze Marku Mikosie wiadomo, że był przez pewien czas związany z teatrem. Przez ponad 25 lat zajmował się krytyką teatralną, potem był redaktorem i dziennikarzem kulturalnym „Gazety Wyborczej”, gdzie pisał o teatrze, i kolejno - dyrektorem TVP Kielce. W latach 2010-11 pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II.

- Chcę, żeby Stary Teatr zasługiwał na miano narodowego, żeby nikogo nie wykluczał i nikogo nie ignorował – deklaruje.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie minister kultury Piotr Gliński. Komentatorzy z lewej strony dramatyzują, że zatwierdzając Mikosa zepsuje narodową scenę. Dla mnie każda zmiana dyrekcji jest szansą na lepsze. Dobrze by było, żeby przestano tam szargać świętości, „bo trza, żeby święte były” – jak pisał Wyspiański, często w karkołomny sposób wystawiany na deskach tego teatru.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Do Damaszku
  17.05.2017 15:21
  Droga Pani! Do Damaszku to było bardzo udana interpertacja Strindberga z wyjątkowo autentycznym i wiarygodnym wątkiem osobistego nawrócenia. Od krytyka sztuki (a zwłaszcza poety) wymagam osobistego kontaktu ze sztuką na temat której się wypowiada oraz szerokiej pogłębionej analizy.
 • Gość
  17.05.2017 16:01
  Nie ma to jak samemu sobie wywieszać kir i samemu po sobie żałobę ogłaszać....
  Może kiedy innych chętnych nie ma na pogrzeb, to trup musi się sam pogrzebać i jeszcze sobie stypę urządzić?
  doceń 2
 • Gość
  17.05.2017 16:40
  A gdzie deklaruje? Tak ogólnie? Nie. W RMF konkretnie. Proszę podać źródło!
  doceń 1
 • Gość
  18.05.2017 11:13
  Szanowna Pani Redaktor! Niezwykle Panią szanuję, ale mam mocne obawy, że niestety nie widziała Pani spektakli w Starym za czasów Klaty, a opiera się Pani wyłącznie na przekazach medialnych. Właściwie - ze smutkiem przyznam - mam tego pewność. "Wróg ludu" czy "Trylogia" to rzeczy naprawdę wybitne, takie jakich się na deskach Starego można domagać. Sam pana Klaty i jego megalomanii nie lubię. Ale nie lubię też, jak tak zacni dziennikarze jak Pani powtarzają banalne puste formułki o "szarganiu świętości" w Starym. Pani Redaktor - warto odwiedzić ten teatr i zobaczyć chociażby "Wroga ludu". Z ogromnym szacunkiem - pozdrawiam!
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama