Nowy numer 17/2024 Archiwum

W dziesiątkę!

Choć byli zazwyczaj ludźmi prostymi, mieli odwagę rozmawiać ze sobą o swoim doświadczeniu duchowym.

Pragnęli bezkompromisowego chrześcijaństwa. Zakochali się w Bogu i poszli za Nim, porzucając wszystko.

Na przełomie III i IV wieku pojawił się w Egipcie potężny ruch pustelniczo-zakonny obejmujący dziesiątki tysięcy ludzi. Porzucali oni swe domy, by udać się na pustynię i tam spędzić resztę życia sam na sam z Bogiem.

Fenomenem jest to, że choć byli zazwyczaj ludźmi prostymi (często chłopami, niepotrafiącymi czytać ani pisać), mieli odwagę rozmawiać ze sobą o swoim doświadczeniu duchowym.

Audiobook zbiera czytane przez Edwarda Linde-Lubaszenkę apoftegmaty, czyli niezwykle celne, krótkie sentencje, w których nauczyciel – tytułowy „abba” – odpowiada na pytania uczniów.

*

"Abba, powiedz mi słowo. Apoftegmaty Ojców Pustyni". 2 CD, Wyd. Benedyktynów Tyniec, 2017 r.

Edward Linde-Lubaszenko czyta apoftegmaty Ojców Pustyni
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza