Nowy numer 3/2021 Archiwum

Biuletyn reaktywacja

„Biuletyn IPN” wraca po pięciu latach przerwy. Ukazały się już trzy kolejne numery, a więc można zastanowić się, co nowego miesięcznik wnosi do refleksji o najnowszej historii Polski.

Redakcja, na której czele stoi Jan Ruman, opowiada się za koncepcją numerów tematycznych, co pozwala na zgromadzenie większej ilości materiałów na dany temat, a przez to wnikliwszą jego prezentację. W pierwszych numerach dominują teksty związane z odkrywaniem pamięci o żołnierzach wyklętych, z fundamentalnym dla całego dyskursu dotyczącego tej tematyki tekstem prof. Filipa Musiała (nr 1). Towarzyszy temu interesująca prezentacja wybranych postaci z tego środowiska, a także dyskusja o znaczeniu pamięci o nich dla współczesnego, zwłaszcza młodszego pokolenia – tekst Adama Hlebowicza (nr 2).

Znakomitym pomysłem jest cykl opowiadający o dziejach polskich rodzin. Tekst Agnieszki Łuczak o rodzinie Lutosławskich (nr 2) pokazuje, jak wiele interesującego można w tej formule powiedzieć o losach całego narodu. Na wysokim poziomie redagowany jest dział „Teczki”, informujący o najnowszych odkryciach archiwalnych w zbiorach IPN. Publikacja prof. Sławomira Cenckiewicza o katyńskiej genezie Ludowego Wojska Polskiego (nr 3) przekonuje, jak wiele do znanych historii możemy dopisać, wracając do archiwów. Interesującym przyczynkiem do bieżących wydarzeń jest tekst Ewy Żaboklickiej o warszawskim dekrecie Bieruta (nr 2).

W każdym z numerów znajduje się także sporo materiałów z najnowszej historii Kościoła w Polsce. Zwraca uwagę staranna szata edytorska „Biuletynu”, wzbogacanego każdorazowo dokumentalnymi filmami na CD, a także długa lista jego autorów, często niezwiązanych z Instytutem, co także jest pozytywnym sygnałem otwarcia się redakcji na inne środowiska.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się