Nowy numer 2/2021 Archiwum

Szerokie echa wyroku na przywódcę muzułmanów w Moskwie

Sąd Wojskowy w Moskwie skazał na karę 3 lat kolonii karnej znanego moskiewskiego imama Mahmuda Welitowa.

Został oskarżony, że 23 września 2013 r. w kazaniu usprawiedliwiał działalność aktywisty islamskiej partii Hizb at-Tahrir. Partia głosi potrzebę zjednoczenia wszystkich muzułmanów w jednym kalifacie. Ma duże wpływy w krajach arabskich, a także w postsowieckiej Azji Centralnej. W Rosji jest zakazana i według rosyjskich śledczych stanowi część międzynarodowej siatki terrorystycznej.

Wyrok wywołał szeroki rezonans w całej Rosji, gdyż Welitow był znany jako organizator życia religijnego muzułmanów w Moskwie. Jego zasługą było odzyskanie i odbudowa Tatarskiego Meczetu, najstarszej islamskiej świątyni w Moskwie, wybudowanej pod koniec XIX wieku, a zamkniętej przez komunistów w 1937 r.

Urodził się w Moskwie w 1951r. W czasie studiów na Uniwersytecie Moskiewskim poznał się ze studentami z Egiptu, którzy podarowali mu Koran oraz arabską literaturę religijną. Kształcił się w krajach arabskich, a po 1991 r. stał się jedną z twarzy islamu w Moskwie.

W ostatnim czasie liczba muzułmanów w stolicy Rosji systematycznie rośnie na skutek migracji z Tatarstanu oraz z rejonu Kaukazu, a także Azji Centralnej. Szacuje się, że w Moskwie może obecnie mieszkać nawet milion muzułmanów. Mają oni do dyspozycji cztery meczety.

Welitow był imamem w największym z nich, w meczecie „Jardiam” (po tatarsku Pomoc), odwiedzanym głównie przez Tatarów. Nauczał tam w języku tatarskim oraz po rosyjsku. Meczet, który może pomieścić do 2 tys. wiernych znajduje się w jurysdykcji Centralnego Związku Duchownego Muzułmanów w Rosji. To wielki kompleks w którym poza meczetem znajduje się medresa, uczy się w niej ponad dwieście osób, ośrodek kulturalny, największa w Moskwie księgarnia z muzułmańską literaturą religijną oraz sklepy z żywnością. Jego minarety mają ponad 40 metrów i dominują nad całą okolicą.

Welitow został aresztowany latem ubiegłego roku. Podczas procesu twierdził, że oskarżyciele źle zinterpretowali treść kazania. Jego obrońca zapowiedział odwołanie się od tego wyroku.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się