Nowy numer 2/2021 Archiwum

Czy uwierzysz?

W interpretacji Bassano uczniowie wciąż nie dowierzają, że widzą Chrystusa.

Dwaj uczniowie Jezusa, kilka dni po Jego śmierci, wybrali się do Emaus, wioski pod Jerozolimą. Po drodze spotkali nieznajomego, którego zaprosili na kolację w gospodzie. W chwili gdy łamał i błogosławił chleb, zorientowali się, że to zmartwychwstały Chrystus.

W interpretacji Bassano uczniowie wciąż nie dowierzają, że widzą Chrystusa. Nie patrzą na Niego, lecz na siebie nawzajem, jakby chcieli ze sobą skonsultować swoje wątpliwości. Bardziej sceptyczny wydaje się uczeń z prawej strony. Odwraca się tyłem do Zbawiciela i gestem próbuje powstrzymać kolegę przed wyciąganiem „pochopnych wniosków”.

Postawę uczniów wzmacniają zamykające kompozycję z lewej i prawej strony postaci karczmarza i chłopca podającego potrawy. Obaj nie tylko nie wiedzą, co się dzieje, ale nawet się tym nie interesują. Artysta sparodiował ich postawę, malując poniżej tych osób psa i kota. Zwierzęta zachowują się podobnie jak karczmarz i jego pracownik – zupełnie nie są zainteresowane gośćmi.

Tymczasem Jezus patrzy na nas i daje wyraźne znaki pozwalające Go rozpoznać. Palce Jego prawej ręki układają się w kształt litery X. To grecka litera wymawiana jak „ch”, rozpoczynająca słowo Xριcτοc (Chrystus). Laska pielgrzyma jest tu królewskim berłem, a nad postacią Zbawiciela rozpościera się baldachim, tak jakby Jezus zasiadał na tronie.

Tylko od nas zależy, czy odczytamy te znaki. Możemy przecież przyjąć postawę wątpiących uczniów lub nawet niewierzącego karczmarza i chłopca podającego potrawy.

Dzieło przechowywane w Kimbell Art Museum w amerykańskim stanie Teksas jest drugą wersją tego samego tematu namalowaną przez Bassano. Bardzo podobny obraz znajduje się także w kościele Duomo di Cittadella nieopodal Padwy.

Leszek Śliwa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także