Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nie ma człowieka

Wygrana żadnego z kandydatów II tury nie da Francji tego, czego naprawdę potrzebuje: gruntownego przewietrzenia tego kraju.

Najbliższe 2 tygodnie, do II tury wyborów we Francji, to czas na standardowe liczenie szabel. Dla niektórych emocje i rozrywka gwarantowana. I choć z „pierwszego rzutu oka” wygląda, że raczej Macron jest faworytem, to przesądzać o tym dzisiaj byłoby jednak mocno ryzykowne. Wśród głosujących na trzeciego w I turze Fillona z pewnością jakaś część poprze kandydatkę Frontu Narodowego, a i wyborców ultra lewicowego, z czwartym wynikiem, Mélenchona nie należy lekceważyć, bo z wyborcami Le Pen łączą ich m.in. poglądy antyunijne i antysystemowe w ogóle. Dlatego w liczeniu szabel nie ulegałbym dość powszechnemu „poczuciu ulgi" wśród europejskich elit („Macron uratuje Europę" itp.).

Bo o jaki ratunek chodzi? Przed czym i w jaki sposób może uratować Europę polityk, którego poglądy, a w każdym razie deklaracje, są kwintensencją większości dogmatów i kierunków, które tę Unię powoli, ale systematycznie przygotowują do akademii pożegnalnej? Dlatego w tym momencie interesuje mnie coś innego niż rozważania w rodzaju, kto Unię uratuje, a kto ją pogrąży, kto jest bardziej proputinowski, a kto się Putinowi postawi. Akurat w tej drugiej kwestii sam fakt, że Marine Le Pen prezentuje się jako otwarty kandydat Moskwy, nie sprawia, że Emmanuele Macron ma zdolność trzeźwej oceny tego, czym jest putinowska Rosja. Tak samo zresztą jak pozostali kandydaci. Z prostego powodu: we Francji mało kto jest w stanie spojrzeć na Rosję trzeźwo. A w każdym razie nie ma nikogo, kto byłby w stanie z tego trzeźwego osądu uczynić element konsekwentnej polityki wobec Rosji. Francuzi po prostu tak mają. Dlatego i te rozważania nie mają większego sensu. Sama kalka – ten jest "proputinowski", a tamten anty – jest dość wyświechtana i nie oddaje zazwyczaj skomplikowanych zależności i działań w polityce międzynarodowej.

Dla mnie ważne jest pytanie: dlaczego nie widać na horyzoncie nikogo, kto chciałby, umiał i – co równie istotne – dostał mandat społeczny do tego, by wydobyć z Francji i Francuzów to, co w nich najlepsze; kto zechciałby przywrócić ducha francuskiej kulturze i realną siłę francuskiej gospodarce. Kogoś, kto pomógłby wyjść Francji z cywilizacyjnego staczania się w dół, zatrzymać proces, który uruchomiły różne odcienie lewicowo-liberalnej ideologii poprawności politycznej. Lekarstwem na to z pewnością nie jest kolejna ideologia, tym razem w wersji szowinistyczno-konserwatywno-narodowej, ale nie jest nim również wybranie reprezentanta status quo. To jakaś niezgłębiona tajemnica, jak naród mający tak fascynującą kulturę i język, w sposób inteligentny i – bien sûr – mocno wysublimowany, potrafił sam zapędzić się w kozi róg, z którego ani bieżące wybory, ani chyba kilka kolejnych (wszystko na to wskazuje) nie będą w stanie go wyprowadzić.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także