GN 3/2019 Archiwum

Kaligrafia codziennego użytku

Ten podręcznik pozwala na powrót do starannego – a po ćwiczeniach także pięknego – ręcznego pisania.

Blogi, strony i sklepy internetowe pełne są rzeczy wykonanych ręcznie – od świątecznych ozdób po szyte na zamówienie kuchenne fartuchy w fantazyjne wzory. Wszystko to bywa dość drogie, być może dlatego, że opatrzone jest modnym, z angielska brzmiącym hasłem „handmade”. Jest jednak coś, co też może być „handmade” i z czego można mieć radość praktycznie codziennie. Podręcznik „Copperplate. Kaligrafia od podstaw” Grzegorza Barasińskiego (na zdjęciu) pozwala na powrót do starannego – a po odpowiedniej porcji ćwiczeń pięknego – ręcznego pisania.

– Kaligrafia kojarzy nam się albo z ćwiczeniami szkolnymi, albo ze średniowiecznymi wielobarwnymi manuskryptami o złoconych literach. Ten podręcznik jest pomiędzy tymi dwoma wymiarami – mówi autor. Podkreśla, że to właśnie od prezentowanej w jego książce kursywy angielskiej wywodzą się litery, które poznajmy na początku nauki w szkole podstawowej. – Tym pismem możemy pisać na co dzień. Zostało ono tak zaprojektowane i pomyślane przed kilkoma wiekami, żebyśmy mogli pisać szybko, starannie, czytelnie – przekonuje autor podręcznika. Przypomina, że piękne pismo buduje dobry wizerunek, tak jak odpowiedni ubiór czy sposób wysławiania.

Nauka kaligrafii niekoniecznie musi się wiązać z kupowaniem obsadki, wyborem odpowiedniej stalówki, zmaganiami z plamami atramentu na biurku i palcach. Na początek można – jak przekonuje Grzegorz Barasiński – „odczarować ołówek”. Wystarczy, by był on odpowiednio miękki i tradycyjny (nieautomatyczny). Dobrze, zwłaszcza w przypadku dzieci, sprawdzi się też gruba kredka z miękkim rysikiem.

Książka „Copperplate. Kaligrafia od podstaw” omawia wykonanie poszczególnych elementów składowych liter, samych liter (w alfabecie polskim, ale też greckim czy rosyjskim) i cyfr, a także ozdobnych wzorów, nazywanych floraturami. Możemy zobaczyć, jak wykorzystując te same pociągnięcia stalówki, co w przypadku liter, stworzyć ptasie pióra, ptaki (gołębie, pawie) i motywy roślinne. Osobny rozdział został poświęcony kaligrafii szkolnej, a całość podręcznika zamykają słowniczek najważniejszych pojęć i dział „Inspiracje”. Znalazły się tam przykłady tekstów misternie wykaligrafowanych kursywą angielską, ale też litery wykonane złotem mineralnym. Wystarczy, by na dobre złapać bakcyla kaligrafii.

Miłosz Kluba

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji