Nowy Numer 25/2019 Archiwum

Różność łotrów

Zbawieni to nie ci, którzy byli lepsi od potępionych, tylko ci, którzy żałowali, że nie są lepsi.

Kto nie zna „Dzienniczka” św. Faustyny, często wyobraża sobie, że jest to zbiór takich fajnych, milusich zapewnień Boga pod adresem człowieka, że będzie dobrze. Cokolwiek zrobi – będzie suuuper. No bo to przecież o miłosierdziu Bożym, tak? No tak. Więc to znaczy, że mi Bóg wybaczy (o, zrymowało się). O ile w ogóle będzie miał mi co wybaczać, bo czy to ja jakiś zbój jestem?

Ano właśnie – skoro o tym mowa, to akurat zbój został najszybciej kanonizowanym człowiekiem w dziejach świata, i to jeszcze za życia! Kanonizację przeprowadził sam Jezus, oświadczając zbójowi: „Jeszcze dziś będziesz ze Mną w raju”.

Zaraz ktoś powie: No, skoro nawet takiemu draniowi Bóg wybaczył, to mnie tym bardziej wybaczy.

Rozumowanie takie opiera się na założeniu, że Bóg wybacza każdemu, kto zmieści się w limicie grzechów. A widocznie „dobry łotr” się zmieścił, jeszcze nie przegiął. No bo taki Hitler to już, oczywiście, przegiął.

Guzik. To nie tak. Każdy grzech jest przegięciem i wystarcza, żebyśmy wylądowali w piekle. Nie o limit chodzi, ale o skruchę. Przecież drugi zbój wiszący obok Jezusa robił podobne rzeczy jak ten pierwszy, a jednak nie usłyszał zapewnienia, że będzie w raju. Dlaczego? Bo nie okazał skruchy. Nie żałował – a to zmienia wszystko.

Bóg jest miłosierny i dlatego wybaczy każdy grzech, którego człowiek żałuje. Dokładnie każdy, bez żadnego wyjątku. Ale żal oznacza odwrócenie się od grzechu, a nie przekonanie Boga, że jestem fajny. Nie oznacza też udowodnienia Bogu, że muszę Go obrażać, bo „jestem tylko człowiekiem”. Ta ostatnia fraza jest ulubionym wytrychem dla tych, którzy chętnie przyjęliby Boże miłosierdzie, ale bez konieczności nawracania się.

Coś takiego zaprezentował ongiś znany mi człowiek, który po latach życia w rodzinie porzucił żonę i dzieci, i zorganizował sobie „młodszy model”. Powiedział o swojej kochance: „Ona jest taka piękna, że Bóg mi to wybaczy”. Innymi słowy: Ten grzech jest zbyt atrakcyjny, żebym mógł go odrzucić. Będę Cię więc obrażał, a Ty nagrodzisz mnie wiecznym szczęściem.

Gdyby to tak działało, Bóg nie wysilałby się tak bardzo, żeby skłonić ludzi do przyjęcia Jego miłosierdzia. Widocznie bez tego grozi nam coś potwornego. Bóg nie poszedłby na krzyż, gdyby chodziło o drobiazg.

Faustyna zanotowała słowa Jezusa: „Jeżeli nie przekonała was o miłości mojej śmierć moja, to cóż was przekona? (...) Są dusze, które gardzą moimi łaskami i wszelkimi dowodami mojej miłości; nie chcą usłyszeć wołania mojego, ale idą w przepaść piekielną. Ta utrata dusz pogrąża mnie w smutku śmiertelnym. Tu duszy nic pomóc nie mogę, chociaż Bogiem jestem, bo ona mną gardzi”.

Bóg nie może pomóc człowiekowi? A tak. Temu, który nie chce pomóc sobie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Ewa
  20.04.2017 20:17
  Piekne i zwiezle wyjasnienie Bozego MIlosierdzia. No i jak zwykle swietny jezyk Autora.
  doceń 10
 • Gość
  20.04.2017 22:37
  A ciekawe ile tam można dostać latek za propozycje wykupienia nienarodzonego z kliniki aborcyjnej?
  doceń 3
 • Cudzoziemka
  21.04.2017 19:55
  Dziekuje, Panie Franciszku, za ten komentarz!
  doceń 3
 • JAWA25
  26.04.2017 23:49
  "drugi zbój wiszący obok Jezusa robił podobne rzeczy jak ten pierwszy"
  skąd redaktor to wie?
  "fajnych, milusich zapewnień" "przegiął" "guzik" "przekonanie Boga, że jestem fajny"
  co to za słownictwo?
  "Faustyna zanotowała słowa Jezusa"
  jedynym autoryzowanym zapisem słów Jezusa są tylko i wyłącznie cztery ewangelie https://mathetes-pl.blogspot.com/2016/01/czy-jezus-chrystus-chce-byc-krolem.html
  "Bóg nie może pomóc człowiekowi? A tak. Temu, który nie chce pomóc sobie" redaktor wie lepiej, też ma objawienia?
  a skoro wie lepiej to moze wyjasni czemu pozostali Ewangeliści piszą "ubliżali Jezusowi nawet obaj złoczyńcy"? (Mt 27,44 i Mk 15,32)
  "we Włoszech przewodnicząca Izby Deputowanych" co nam do tego?
  "kiedy ruszy kampania na rzecz nowego tłumaczenia Ewangelii" co to ma do sprawy? mowa była o o ochronie zwierząt
  "Ligi na rzecz Obrony Zwierząt" no tak, co za zgroza, trzeba powiadomić tę Ligę że redaktor przez nią spać nie może,, w końcu "obrona zwierząt" prowadzi do ich "uczłowieczania" co ongi redaktor odkrył
  doceń 28

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji