Nowy numer 38/2023 Archiwum

Biskupi o bierzmowaniu

Polscy biskupi opracowali instrukcję dotyczącą przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Ujednolica on zasady obowiązujące w całej Polsce oraz podkreśla związek z parafią zamieszkania.

Najwcześniej bierzmowanie będzie można przyjąć na zakończenie klasy VIII. Powinna do niego przystępować młodzież, która odznacza się dojrzałością intelektualną, emocjonalną i religijną.

Miejscem przygotowania bliższego i bezpośredniego do przyjęcia tego sakramentu powinna być parafia zamieszkania, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła. W parafii powinny odbywać się spotkania w małych grupach formacyjnych (do 12 osób) i celebracje liturgiczne. Minimalną liczbę spotkań i celebracji, jakie powinny odbywać się podczas katechezy parafialnej, stanowiącej przygotowanie bezpośrednie do sakramentu bierzmowania, określa się na 30, z czego 5 stanowią celebracje liturgiczne. Dokument zaleca także przynajmniej 5 spotkań z rodzicami kandydatów do bierzmowania.

Dla wyraźniejszego zaznaczenia związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. Spotkania podczas katechezy parafialnej powinny z zasady mieć inny charakter niż zajęcia w szkole. Część formacji powinna mieć charakter ewangelizacyjny i kończyć się celebracją, podczas której kandydaci wybiorą Chrystusa na swojego Pana i Zbawiciela. Część poświęcona wspólnocie Kościoła powinna być zwieńczona celebracją, podczas której młodzież wyzna wiarę Kościoła i zadeklaruje aktywny udział w jego życiu. Podczas celebracji młodzież powinna publicznie wyrazić gotowość przyjęcia bierzmowania i poprosić Kościół o jego udzielenie.

Kandydaci do bierzmowania są zobowiązani do udziału we Mszy św. w każdą niedzielę i święta nakazane oraz do regularnego korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, najlepiej w pierwsze piątki miesiąca. Odpowiedzialny za przygotowanie do bierzmowania w parafii musi posiadać moralną pewność, że kandydat jest praktykującym katolikiem. Dokument jest dostępny na stronie KEP http://www.episkopat.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast