Polscy biskupi opracowali instrukcję dotyczącą przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania. Ujednolica on zasady obowiązujące w całej Polsce oraz podkreśla związek z parafią zamieszkania.
Najwcześniej bierzmowanie będzie można przyjąć na zakończenie klasy VIII. Powinna do niego przystępować młodzież, która odznacza się dojrzałością intelektualną, emocjonalną i religijną.
Miejscem przygotowania bliższego i bezpośredniego do przyjęcia tego sakramentu powinna być parafia zamieszkania, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła. W parafii powinny odbywać się spotkania w małych grupach formacyjnych (do 12 osób) i celebracje liturgiczne. Minimalną liczbę spotkań i celebracji, jakie powinny odbywać się podczas katechezy parafialnej, stanowiącej przygotowanie bezpośrednie do sakramentu bierzmowania, określa się na 30, z czego 5 stanowią celebracje liturgiczne. Dokument zaleca także przynajmniej 5 spotkań z rodzicami kandydatów do bierzmowania.
Dla wyraźniejszego zaznaczenia związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. Spotkania podczas katechezy parafialnej powinny z zasady mieć inny charakter niż zajęcia w szkole. Część formacji powinna mieć charakter ewangelizacyjny i kończyć się celebracją, podczas której kandydaci wybiorą Chrystusa na swojego Pana i Zbawiciela. Część poświęcona wspólnocie Kościoła powinna być zwieńczona celebracją, podczas której młodzież wyzna wiarę Kościoła i zadeklaruje aktywny udział w jego życiu. Podczas celebracji młodzież powinna publicznie wyrazić gotowość przyjęcia bierzmowania i poprosić Kościół o jego udzielenie.
Kandydaci do bierzmowania są zobowiązani do udziału we Mszy św. w każdą niedzielę i święta nakazane oraz do regularnego korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, najlepiej w pierwsze piątki miesiąca. Odpowiedzialny za przygotowanie do bierzmowania w parafii musi posiadać moralną pewność, że kandydat jest praktykującym katolikiem. Dokument jest dostępny na stronie KEP http://www.episkopat.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się