Nowy numer 3/2021 Archiwum

Tragedia w Kolumbii

Blisko 200 osób zginęło pod nawałą lawiny błotnej, jaka zeszła na miasto Mocoa na południu kraju - podał w sobotę kolumbijski Czerwony Krzyż. Dotychczasowy bilans ofiar powodzi i lawin błotnych w całym kraju wynosi 206 zabitych, 202 rannych i 220 zaginionych.

Mocoa w departamencie Putumayo to liczące 350 tys. ludzi miasto leżące w pobliżu granicy z Ekwadorem.

Szef wydziału ratowniczego kolumbijskiego Czerwonego Krzyża Cesar Uruenia powiedział agencji AFP, że "poważnych szkód doznało 300 gospodarstw domowych, a silne zniszczenia odnotowano w 17 dzielnicach. 25 budynków mieszkalnych jest całkowicie zniszczonych".

Wcześniej w sobotę prezydent kraju Juan Manuel Santos Calderon, który przybył na miejsce tragedii, mówił o co najmniej 154 ofiarach śmiertelnych, które poniosły śmierć wskutek powodzi i lawin błotnych po wystąpieniu wody z rzek w następstwie intensywnych opadów na południowym zachodzie Kolumbii. Prezydent Santos ogłosił w mieście Mocoa stan wyjątkowy.

Ekipy ratunkowe nadal poszukują zaginionych w powodzi. Na miejscu pracuje ponad 1,1 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy policji.

Cytowany przez AP Carlos Ivan Marquez z kolumbijskiej agencji ds. katastrof poinformował, że rzeka wylała około północy w piątek, a we wczesnych godzinach rannych w sobotę zaskoczyła niczego nie podejrzewających mieszkańców.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama