Nowy numer 17/2024 Archiwum

Podróż za jeden uśmiech

Mija 45 lat od premiery jednego z ulubionych filmów dla młodzieży z lat siedemdziesiątych.

Film, w reżyserii Stanisław Jędryka, powstał na bazie serialu o tym samym tytule i miał premierę w 1972 roku. Inspiracją była książka Adama Bahdaja "Podróż za jeden uśmiech". Zresztą autor książki napisał scenariusz do filmu. 

Kuzyni Poldek Wanatowicz (Henryk Gołębiewski - Stawiam na Tolka Banana, Wakacje z Duchami) i Duduś Fąferski (Filip Łobodziński - Stawiam na Tolka Banana) po zakończeniu roku szkolnego wybierają się nad morze. Ojciec Poldka miał ich odwieźć, ale w ostatniej chwili musiał wyjechać do Gliwic. Powierza chłopców  pod opiekę niewiele od nich starszej ciotce Ani. Jednak w tym samym czasie luby Anny proponuje jej wspólny wyjazd, grożąc, że jeśli dziewczyna z nim nie pojedzie, to się rozstaną. Poldek decyduje, że pojadą z Dudusiem sami. Pomysł nie przypada do gustu Fąferskiemu, ale ulega namowom Poldka. Na dworcu niestety okazuje się, że pieniądze przeznaczone na wyjazd zostawili w domu. Postanawiają pojechać autostopem.  

Podróż za jeden uśmiech - fragment
nostalgia pl

Najpierw zabiera ich kierowca ciężarówki, który szybko  zostaje "nakryty" przez szefa, chłopcy muszą ratować się ucieczką. Sprawnie znajdują kolejne okazje, dzięki którym oddalają się coraz bardziej od Krakowa (w książce ruszali z Warszawy). Jedną noc śpią pod gołym niebem, potem przyłączają się do wycieczki szkolnej. Podróżują w chłodni, w wozie meblowym, który wiezie trumny. W końcu spotykają kobietę, która prosi aby się nią zaopiekowali. Zaczynają razem podróżować. W międzyczasie radio podaje komunikaty o zaginięciu dwóch chłopców z Krakowa, których rysopisy odpowiadają wyglądowi Poldka i Dudusia. Po drodze Duduś znika, znów się zjawia, później gubi się ciotka Ula (Alina Janowska, znana m.in. z Wojny domowej) - jak ją nazywają chłopcy. Wszyscy szczęśliwie docierają na Hel (Międzywodzie na wyspie Wolin w książce). Chłopcy rzucają się w ramiona swoich mam. Ula okazuje się być koleżanką z pracy taty Poldka, spokojnie odchodzi w swoją stronę.

W filmie wykorzystano następujące plenery: Kraków (ul. Grodzka naprzeciwko kościoła św. Idziego, hall dworca Kraków Główny, pl. Dworcowy, ul. Ks. Józefa), Kazimierz nad Wisłą, Chełmno, Gdańsk, Sopot, Hel, Kartuzy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy