Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ctrl+C, Ctrl+V

Wiecie, że On posługuje się kopiami? Wybiera to, co drugie. Kompletnie Mu to nie przeszkadza! Pora na niezbyt oryginalny tekścik.

– To nie obraz – załamała ręce Faustyna – to obraza Boska. Jezus namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego nie przypominał Mesjasza, z którym tak często rozmawiała. Czy Bogu to przeszkadzało? Nie. Do dziś posługuje się kopią, której… mistyczka nie widziała na oczy!

Wieczorem 22 lutego 1931 roku zaskoczona Faustyna ujrzała Jezusa, który poprosił: „Namaluj obraz”. Ks. Michał Sopoćko znalazł malarza, który stworzył wizerunek według wskazówek mistyczki. Kiedy Faustyna zobaczyła po raz pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego, była bliska płaczu. „Panie, kto Cię wymaluje tak pięknym, jakim jesteś?” – załamała ręce. Usłyszała: „Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce mojej!”.

Najciekawsze jest to, że Bóg błogosławi ludziom również przez wizerunek, którego Faustyna… nie widziała na oczy. Najpopularniejszy obraz „Jezu, ufam Tobie”, jaki znajdziemy w niemal wszystkich kościołach świata, namalował sześć lat po śmierci mistyczki krakowski malarz: Adolf Hyła.

„Szczęść Boże! Szczęść Boże! Szczęść Boże!” – rozlega się gromki okrzyk stu tysięcy gardeł. Czy pątnicy zdają sobie sprawę z tego, że słynący łaskami obraz Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich jest jedynie kopią innego maryjnego wizerunku? O wiele mniej znany oryginał wisi w opolskiej katedrze.

A Kalwaria Zebrzydowska? Nasza „Jerozolima w pigułce”? Pątnicy padają na kolana przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, który jest… kopią myślenickiego oryginału! A jednak zyskał większą sławę.

Można tak wymieniać i wymieniać. Dla historyków sztuki kopia nie ma większej wartości. U Boga ta zasada nie działa. „Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość…” – podpowiada.

« 1 »
oceń artykuł
 • Gość
  14.03.2017 11:20
  świetny tekst
  buduje serce
  proszę więcej o Faustynie! :) dziękuję
 • JAWA25
  14.03.2017 17:47
  a skąd wiadomo co Faustyna ujrzała
 • Gość
  17.03.2017 09:00
  Nie chodzi o obraz czy rzeźbę, ale o Osobę, którą ów wizerunek przedstawia.
  doceń 0
 • JAWA25
  01.05.2017 12:15
  "Czy Bogu to przeszkadzało? Nie" redaktor ma wizje? zna Wolę Bożą?
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji