Nowy numer 07/2024 Archiwum

Prawo do dobrego imienia

Janusz Korwin-Mikke obraził papieża Franciszka we wpisie na popularnym portalu społecznościowym. Rzecznik KEP reaguje.

W piątek szef partii KORWiN napisał, że miał ostatnio okazję oglądać Ojca Świętego. Z osobami obserwującymi profil podzielił się następującą refleksją: Moim zdaniem to wcielenie Lucyfera; ten wzrok! Czasem ciarki przechodzą. Zawsze bałem się oo.Jezuitów... Warto spytać dzięki jakim piekielnym sztuczkom usunął On z Tronu JŚw.Benedykta XVI?!? [pisownia oryginalna]

W reakcji na wpis, rzecznik KEP Paweł Rytel opublikował komunikat w tej sprawie:

Każdy ma prawo do dobrego imienia

Komunikat

Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi pan Janusz Korwin-Mikke umieścił wpis na Facebooku, który obraża Ojca Świętego Franciszka, a przez to uczucia religijne katolików, ponieważ papież jest dla nas następca św. Piotra.

Każdy człowiek ma prawo do dobrego imienia, o czym czytamy m.in. w Kodeksie Prawa Kanonicznego, kanon 220: „Nikomu nie wolno bezprawnie naruszać dobrego imienia, które ktoś posiada”. W tym kontekście nie można zapomnieć, iż hejt jest przeciw podstawowej zasadzie życia chrześcijańskiego, jaką jest przykazanie miłości Boga i bliźniego oraz przeciw zasadzie przyzwoitości w polityce.

Wspominając wizytę papieską w 2016 r. w Polsce oraz Światowe Dni Młodzieży z Papieżem, tym bardziej zechciejmy otoczyć modlitwą Ojca Świętego Franciszka.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy