Nowy numer 25/2018 Archiwum

Prawo do dobrego imienia

Janusz Korwin-Mikke obraził papieża Franciszka we wpisie na popularnym portalu społecznościowym. Rzecznik KEP reaguje.

W piątek szef partii KORWiN napisał, że miał ostatnio okazję oglądać Ojca Świętego. Z osobami obserwującymi profil podzielił się następującą refleksją: Moim zdaniem to wcielenie Lucyfera; ten wzrok! Czasem ciarki przechodzą. Zawsze bałem się oo.Jezuitów... Warto spytać dzięki jakim piekielnym sztuczkom usunął On z Tronu JŚw.Benedykta XVI?!? [pisownia oryginalna]

W reakcji na wpis, rzecznik KEP Paweł Rytel opublikował komunikat w tej sprawie:

Każdy ma prawo do dobrego imienia

Komunikat

Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi pan Janusz Korwin-Mikke umieścił wpis na Facebooku, który obraża Ojca Świętego Franciszka, a przez to uczucia religijne katolików, ponieważ papież jest dla nas następca św. Piotra.

Każdy człowiek ma prawo do dobrego imienia, o czym czytamy m.in. w Kodeksie Prawa Kanonicznego, kanon 220: „Nikomu nie wolno bezprawnie naruszać dobrego imienia, które ktoś posiada”. W tym kontekście nie można zapomnieć, iż hejt jest przeciw podstawowej zasadzie życia chrześcijańskiego, jaką jest przykazanie miłości Boga i bliźniego oraz przeciw zasadzie przyzwoitości w polityce.

Wspominając wizytę papieską w 2016 r. w Polsce oraz Światowe Dni Młodzieży z Papieżem, tym bardziej zechciejmy otoczyć modlitwą Ojca Świętego Franciszka.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Anonim (konto usunięte)
  07.01.2017 23:15
  nikt nie protestował... sic...
  doceń 1
 • Anonim (konto usunięte)
  07.01.2017 23:38
  KONIEC
  doceń 0
 • JAWA25
  09.01.2017 12:53
  Nadając rozgłos twórczości JKM tylko zapewnia mu się reklamę. "pan Janusz"? za PRL był członkiem SD. I co ma tu do sprawy prawo Kanoniczne, skoro zastosowanie Kodeks Karny (art. 212 i następne http://www.arslege.pl/znieslawienie/k1/a248/) i Kodeks Cywilny (art. 23 Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.)
  doceń 3
 • Anonim (konto usunięte)
  09.01.2017 19:11
  Jerzyk podoba mi się toje orygalne podejście zajęte w sprawie sdrażliwej Mike i reakcjo EP-u
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama