Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wszystko na pokaz

Jaka jest prawda? A kogo to obchodzi? Przecież i tak coraz rzadziej się spotykamy w świecie rzeczywistym.

Kilka dni temu postanowiłem ściągnąć na telefon aplikację, która pomoże mi wyćwiczyć mięśnie brzucha. Wpisałem odpowiednią frazę w wyszukiwarce i okazało się, że pierwszych kilkanaście propozycji to programy służące do przerabiania fotografii. Filtry czy nakładki na aparat fotograficzny, które ze sflaczałego brzucha robią – na zdjęciu – brzuch z pięknie wyrzeźbionym kaloryferem (zwanym przez niektórych sześciopakiem). Po raz kolejny okazało się, że większości wcale nie zależy na tym, by pokazać jak jest, że prawda ma mniejsze znaczenie, a kluczowe jest wrażenie.

Gdyby osoby szukające ćwiczeń na mięśnie brzucha rzeczywiście chciały ćwiczyć, na szczycie listy wyszukiwania byłyby programy do ćwiczeń. Skoro czołówkę listy zajmują nakładki na aparat fotograficzny, znaczy to, że większość zamiast ćwiczyć woli zakłamywać rzeczywistość. No i tak mamy piękne zdjęcia na profilach facebookowych. A jaka jest prawda? A kogo to obchodzi? Przecież i tak coraz rzadziej się spotykamy w świecie rzeczywistym. Coraz częściej wystarczą emotikony zamiast zwykłej rozmowy.

Niektórzy mówią, że żyjemy w czasach postprawdy. W rzeczywistości sami sobie ten los gotujemy. Wszelkie badania wskazują, że zmyślone, nieprawdopodobne informacje mają znacznie większe zasięgi niż te prawdziwe. Kilka tygodni temu pisałem o tym w kontekście wyborów w USA. Dzisiaj nie ma wątpliwości, że zmyślone informacje miały tam ogromny wpływ na wyniki wyborów prezydenckich. Służby specjalne za oceanem nie mają też wątpliwości, że za fałszywymi kampaniami informacyjnymi stały służby Rosji. To dlatego administracja USA wyrzuciła 35 dyplomatów, którzy byli zaangażowani w ten proces. 35! Nie wiem, czy kiedykolwiek wcześniej tak wielu przedstawicieli jednego państwa wyrzucano równocześnie. Nie mam żadnej wątpliwości, że to nic nie zmieni. Bo choć Rosja miała swój udział w fałszowaniu rzeczywistości, to my sami, odbiorcy, zdecydowaliśmy się na klikanie, na czytanie. To my – rodzice i my – nauczyciele nie uczymy naszych dzieci weryfikowania źródeł informacji. Nie uczymy ich poruszania się w dżungli fałszu, w której od czasu do czasu znajduje się prawda. Jak ją znaleźć? Jest na to wiele sposobów. Ale przede wszystkim trzeba chcieć podjąć pewien wysiłek intelektualny. A komu by się chciało?

W końcu i ja zdecydowałem się na wysiłek – tym razem fizyczny – i zacząłem ćwiczyć. Znalazłem odpowiednią aplikację, w której awatar trenera mówi mi, jakie ćwiczenie mam wykonać. W zasadzie krzyczy na mnie niczym poganiacz na galerach. „Trener” zrobił mi plan ćwiczeń i automatycznie zsynchronizował go z kalendarzem. I tak np. w najbliższy wtorek mam robić brzuszki z wypychem rąk, brzuszki ze skrzyżowanymi rękoma oraz brzuszki z nogami uniesionymi pionowo i dotykaniem kostek. Powiem szczerze, tych ostatnich jeszcze nie potrafię. Ale nauczę się. Mimo wszystko to lepsze niż nakładka na aparat fotograficzny, która mięśnie brzucha rysuje tylko w świecie wirtualnym. •

„Sonda 2”, niedziela 8 stycznia, godz.14.35.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji