Nowy numer 22/2020 Archiwum

Francja: Zakaz publikacji uśmiechniętych buzi dzieci z zespołem Downa

Władze francuskie odrzuciły odwołanie osób z zespołem Downa i ich bliskich w sprawie emisji reklamy społecznej przygotowanej na Światowy Dzień Zespołu Downa w 2014 r. Powód cenzorskiej decyzji wydaje się nieprawdopodobny, a jednak...

Rada Stanu, która jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego w tym kraju, uznała, że zezwolenie na publikacje uśmiechniętych twarzy osób z zespołem Downa jest niewłaściwe, ponieważ takie wyrażanie szczęścia "prawdopodobnie narusza spokój sumienia kobiet, które legalnie dokonały innych osobistych wyborów".

[AKTUALIZACJA]

Film, o którym jest mowa, był emitowany w kilku kanałach francuskiej telewizji. Spotkał się jednak z protestami. Niektóre z nich przybrały formę skargi do CSA (odpowiednik polskiej KRRiT). Wedle prawa francuskiego, reklamy powinny mieć albo charakter komercyjny, ekonomiczny, albo promować interes publiczny. CSA uznał, że pokazywanie szczęśliwych osób z zespołem Downa nie jest reklamą komercyjną (co oczywiste), ani nie jest w uznawanym przez wszystkich interesie publicznym (!!!). Dlatego - wedle CSA - emisja filmu była "niewłaściwa". Organ ten nie zakazał wprost jego emisji. Zwrócił się jednak do nadawców o kierowanie się powyższym stanowiskiem w przyszłości, co oznacza jednak praktykę cenzorską. Rada Stanu w wyroku z 10 listopada podzieliła stanowisko CSA.]

UWAGA:

Powyższy tekst wzbudził wiele zainteresowania i kontrowersji. Przygotowaliśmy wobec tego dodatkowy komentarz:

Zobacz sam(a) film zakazany [EDIT: w blokach reklamowych] we Francji (napisy po angielsku) i przekonaj się, czy jest w nim coś niewłaściwego:

DEAR FUTURE MOM | March 21 - World Down Syndrome Day | #DearFutureMom
CoorDown

Przeczytaj komentarz:

 

« 1 »
 • K.U.
  21.11.2016 23:17
  I kto tu jest niepełnosprawny intelektualnie?!!!! Francjo, opamiętaj się póki możesz!
  doceń 6
 • Gość
  21.11.2016 23:31
  - nie władze a odpowiednik Rady Etyki Mediów
  - nie zakazał pokazywania uśmiechniętych maluchów z downem a nakazał zaprzestanie emisji spotu w bloku reklam i przeniesienia go do spotów społecznych, co emitent zrobił
  - sprawa z 2014
  doceń 36
 • paulus
  22.11.2016 07:20
  Dzieci sa przewaznie odbiciem rodzicow ,niektore jednak sa od razu dziecmi Bozymi.....Usmiechu tych dzieci boji sie szatan najbardziej.Szczesc Boze.
  doceń 9
 • Gość
  22.11.2016 07:59
  Po raz kolejny zwrócił moją uwagę fakt, iż o aborcji mówi się wyłącznie w kontekście kobiet. "Spokój sumienia kobiet" według sformułowania francuskiej Rady staje się nadrzędny wobec samego faktu posiadania przez dziecka ojca. Ojcowie, mężczyźni w procesie podejmowania decyzji o życiu własnego dziecka w ogóle nie istnieją. Podobnie było przed laty w przypadku P. Alicji Tysiąc. Nie przypominam sobie, by w dyskusji medialnej podnoszona była wówczas kwestia ojca Jej dzieci.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama