Nowy numer 29/2019 Archiwum

Po męsku o Bogu

Gdzie ci mężczyźni? – w dzisiejszych czasach pytanie z piosenki Danuty Rinn wydaje się szczególnie aktualne.

Mówi się o kryzysie ojcostwa i męskości, a wielu specjalistów, w tym także Kościół, szuka rozwiązania tego ważnego problemu. W tym właśnie celu spotyka się dwóch przyjaciół – ksiądz oraz mąż i ojciec. W swojej rozmowie postanowili zmierzyć się z Dekalogiem i na jego przykładzie pokazać, co oznacza być mężczyzną. Dla autorów stanowi on bowiem poręcz, dzięki której są w stanie iść za Bogiem, a jej brak sprawia, że można, kolokwialnie mówiąc, „zaliczyć glebę”.

Ksiądz Michał, doświadczony spotkaniami w konfesjonale, sprzeciwia się prostym odpowiedziom i stereotypom. Pewne jest jednak, że to bliskość Pana Boga, postawienie Go na pierwszym miejscu, jest gwarantem dobrego życia oraz poradzenia sobie z pozostałymi przykazaniami. 

W przeciwnym razie, jak pokazuje życie, za bożka bierzemy wszystko, co jest tylko darem. W wielu fragmentach tej książki można odkryć na nowo głębię Dekalogu, a to, co wielokrotnie uznawane jest za relikt przeszłości, okazuje się bardzo aktualne we współczesości.

Autorzy „Męskiego Dekalogu” wymieniają się świadectwem z dwóch różnych perspektyw powołania, jakie wybrali. Wspólnym elementem jest spotkanie żywego, osobowego Boga, który zmienił życie ich obydwu. Tylko takie doświadczenie może sprawić, że mężczyzna odnajdzie się w Kościele i przejdzie spod chóru bliżej ołtarza. W dialogu nie brakuje poczucia humoru i zabawnych stwierdzeń, które cechują długą przyjaźń łączącą rozmówców.

Książka przepełniona jest fragmentami Pisma Świętego, które pokazują, że historia zbawienia jest pełna facetów, którzy – mimo licznych upadków – podnoszą się i  idą za Panem Bogiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji