Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kwesta na wileńskich nekropoliach

Na 20 cmentarzach Wileńszczyzny 60 wolontariuszy kwestuje na rzecz odnowy najstarszej nekropolii w Wilnie - cmentarza na Rossie.

Kwesta z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie odbywa się trzeci rok z rzędu.

"Od lat na odbudowę wileńskich pomników kwestuje się na warszawskich Powązkach, pieniądze zbierają poznaniacy, pomyśleliśmy więc, dlaczego my tutaj nie możemy zorganizować takiej kwesty" - mówi wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Medycznego Dariusz Żybort.

Zebrane w poprzednich latach pieniądze na cmentarzach Wileńszczyzny (prawie 9 tys. euro) zostały przeznaczone na renowację pomników rodziny Maninich i Anny Mikulskiej.

Jak wskazuje Żybort, "nie chodzi o to, jak dużo zbierzemy pieniędzy; najważniejsze, by utrwaliła się w nas świadomość, że dbanie o najstarszą nekropolię, naszą historię, to nasz obowiązek".

Za działalność na rzecz Starej Rossy Żybort w tym roku został uhonorowany Statuetką Biegańskiego przyznawaną przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie.

Na odnowę najstarszej wileńskiej nekropolii tradycyjnie na Powązkach w dniu Wszystkich Świętych kwestują warszawiacy wraz z przedstawicielami wileńskiego Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

We wtorek po raz 17. na ratowanie pomników na Rossie kwestują poznaniacy. Zebrane w tym roku w Poznaniu pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie grobowca Józefa Antonowicza.

Na Rossie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp trumny ze szczątkami jego matki; obok pochowani są także jego żołnierze. Tam spoczywają też: poeta Władysław Syrokomla, architekt Antoni Wiwulski, historyk i działacz polityczny Joachim Lelewel, malarze Franciszek Gucewicz i Franciszek Smuglewicz, ojciec Juliusza Słowackiego. Lista jest długa.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama