Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wstrząsający symbol nadchodzącego dnia Pańskiego

Było już około godziny szóstej i mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek. Łk 23,44-45

Było już około godziny szóstej i mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek.

Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”. Po tych słowach wyzionął ducha.

Był tam człowiek dobry i sprawiedliwy, imieniem Józef, członek Wysokiej Rady. On to udał się do Piłata i poprosił o Ciało Jezusa. Zdjął Je z krzyża, owinął w płótno i złożył w grobie, wykutym w skale, w którym nikt jeszcze nie był pochowany.

W pierwszy dzień tygodnia niewiasty poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężów w lśniących szatach.

Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstały”.


Jezus został skazany na śmierć i obarczony krzyżem w godzinach przedpołudniowych. Od momentu ukrzyżowania, około południa, aż do ostatniego tchnienia Jego agonii towarzyszył gęstniejący coraz bardziej mrok. Może nastała wówczas gwałtowna burza piaskowa, która nadciągając znad pustyni, zaćmiła słoneczny blask i pogrążyła wszystko w ciemnościach? A może miało miejsce inne jeszcze zjawisko, przedziwnie łączące się z umieraniem Syna Bożego? Przypadek? Raczej wstrząsający symbol nadchodzącego dnia Pańskiego – dnia wielkiego i strasznego, w którym konający Zbawiciel otoczył się ciemnością ludzkiego grzechu, aby skupić go na sobie i w sobie zadać mu śmierć – przywrócić nam utraconą wieczność. Duchowa samotność Jezusa, przezwyciężona w bolesnym krzyku zaufania, połączyła się z żałobą Boga Ojca, który rozdarł swą szatę – zasłonę przybytku, okrywającą Jego obecność w jerozolimskiej świątyni. W tym dniu sens zyskało nasze cierpienie, a swój kres ujrzała nasza śmierć. Nastało dla nas nowe życie.

« 1 »
oceń artykuł
 • mee...
  02.11.2016 09:35
  Jezus byl czlowiekim i umarl jak czlowiek na krzyzu...za zycia Chrystus byl cichym i pokornym wiernym Synem swego Ojca...Lukasz najwyrazniej spisal smierc na krzyzu od stowiadka, ktory nie bezposrednim swiadkiem...a i widac, ze swiadek Lukasza nie widzial bezposrednio co sie dzialo pod krzyzem - ludzie koloryzuja...wprawdzie slyszeli, ze dzwoni, tylko nie wiedza w jakim kosciele. Dlatego nalezy odeslac do sw. apostola Jan 28,29,31 i 38, ktory w prawdzie smierc na krzyzu tez opisuje z relacji swiadka....ale za tego swiadka zaswiadcza swym autorytetem.
  doceń 0
 • Gość
  02.11.2016 12:26
  Poruszające rozważanie. Nigdy nie laczylam rozdarcia zasłony z rozdarciem szat... Piękne.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji