Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Świat mówi, że szczęśliwi bogaci...

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Mt 5,8

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie”.


Jesteś błogosławiony? To znaczy: jesteś szczęśliwy? Świat mówi, że szczęśliwi bogaci, że szczęśliwi, którzy się śmieją i ci, którzy potrafią dopchać się do różnych profitów przed innymi. Że szczęśliwi ci, których nie dotyka krzywda albo w razie czego są w stanie oddać. Że nie powinno się być naiwnym, że ludzkie życie to jedna bezwzględna walka o byt, a szczęście przynosi bycie w tej walce zawsze górą. Jezus w swoich błogosławieństwach stawia wszystko na głowie. Szczęśliwi ubodzy, szczęśliwi smutni, szczęśliwe ciche popychadła, szczęśliwi krzywdzeni, miłosierni, naiwniacy, którzy są tak dobrzy, że zawsze dają się nabrać. Szczęśliwi, którzy wnoszą w swoje środowiska pokój i którzy nie stają w gronie krzywdzicieli, ale raczej sami krzywdy znoszą. Szaleństwo? Chyba tak. Ale jeśli uczniowie Jezusa mają być solą ziemi i światłem świata, to przecież muszą być radykalnie od tego świata inni, prawda? Nie zmienią go, jeśli przyjmą za swoje reguły w nim obowiązujące. I nie ma co się bać. Wszak właśnie tacy są szczególnie predestynowani do tego, by osiągnąć wieczne szczęście.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama