Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przycinanie sutanny

Im mniej księdza w sprawach, na których znać się nie musi, tym większa szansa, że nie podzieli losu księdza Międlara.

Jest taki ksiądz. Nie przepuszcza żadnej okazji, by opowiadać o liturgii w swojej parafii – jakie tam śpiewy, jaka symbolika, jak ludziom się podoba, jak to przeżywają, jak sam się cieszy na samą myśl, że za rok znowu zabrzmi genialny Exultet, sławiący prawdziwy (nie plastikowo-rurkowy) owoc pszczelego roju, że nie będzie żadnego pośpiechu, że ludzie będą śpiewać ze scholą z prawdziwego zdarzenia starożytne hymny, że w ogóle to och i ach. I nieraz byłem świadkiem, jak ten czy inny duchowny wyraźnie zmęczony tymi opowieściami rzucił coś z ironią, złośliwie skomentował, prześmiewczo podsumował. Tyle że setkom ludzi, którzy do tej parafii ciągną z odległych miejscowości, właśnie takie nakręcenie księdza, właśnie w takich sprawach, bardzo pasuje. Bo to ksiądz, który nakręca siebie i innych tym, na czym powinien się znać... ksiądz. I czym powinien się fascynować. I opowiadać w kółko przez cały rok. Nawet jak zazdrośni koledzy, inwestujący czas i zdolności w inne sfery, uszczypną niby inteligentną docinką.

Jak to się ma do sprawy księdza Międlara? Nie chcę bynajmniej osądzać jego drogi i decyzji, które podjął. W swoich publicznych wystąpieniach sam jednak dał dowód na to, w co zainwestował swoje kapłaństwo: w nakręcanie siebie i innych nie samą Ewangelią, życiem Kościoła, liturgią, teologią, ale niezrozumiałym wymieszaniem tego wszystkiego z ideologią. I nie tylko o to chodzi, że z ideologią trudną do pogodzenia z Ewangelią (zresztą, jaką ideologię pogodzić można). Chodzi głównie o nieudaną, siłą rzeczy, próbę zrobienia z siebie eksperta w sprawach, na których znać się nie musi. W gruncie rzeczy przypadek księdza Międlara to ostrzeżenie dla wszystkich duchownych – nie tylko podzielających jego poglądy, ale też zajmujących radykalnie inne od niego stanowisko w sprawach politycznych, ideowych, a również z lubością (i często bez konsekwencji) brylujących w mediach i różnych forach internetowych. To ostrzeżenie brzmi prosto: weźcie się, ludzie, za to wszystko, na czym się znać powinniście (jak, zresztą, robi to większość waszych współbraci w kapłaństwie). Stawajcie się fachowcami w sprawach, w których żaden świecki fachowiec nie pomoże. Nie ma sensu przycinać własnej sutanny na miarę tego świata.

Benedykt XVI podczas wizyty w Polsce parę lat temu tak mówił w Warszawie do duchownych: „Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego”. I dalej: „Dlatego, gdy młody kapłan stawia swoje pierwsze kroki, potrzebuje u swego boku poważnego mistrza, który mu pomoże, by nie zagubił się pośród propozycji kultury chwili. Aby przeciwstawić się pokusom relatywizmu i permisywizmu nie jest wcale konieczne, aby kapłan był zorientowany we wszystkich aktualnych, zmiennych trendach; wierni oczekują od niego, że będzie raczej świadkiem odwiecznej mądrości, płynącej z objawionego Słowa”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także