GN 43/2020 Archiwum

TNS Polska: PiS bez zmian, PO w dół

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się we wrześniu, PiS uzyskałby w nich 36 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. Kolejne miejsca zajęłyby: PO z 17 proc. głosów; Nowoczesna z 11 proc. i Ruch Kukiz`15 - z 9 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

TNS zbadał preferencje tych spośród badanych, którzy zadeklarowali, że wezmą udział w wyborach. Notowania PiS nie zmieniły się od badania TNS z sierpnia; PO uzyskała o 1 pkt proc. mniej, Nowoczesna zyskała 3 pkt proc., wynik Kukiz'15 nie zmienił się od badania z ubiegłego miesiąca.

Pozostałe ugrupowania brane pod uwagę w badaniu nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Na piątej pozycji uplasowały się PSL i SLD z wynikiem po 3 proc. PSL stracił 2 pkt proc. w stosunku do badania z sierpnia; wynik SLD nie uległ zmianie. Pozostałe partie uzyskały: KORWiN - 2 proc. (spadek o 1 pkt proc.), Twój Ruch - 1 proc.(bez zmian), Razem - 1 proc. (wzrost o 1 pkt proc.)

17 proc. badanych nie umiało określić swoich preferencji (bez zmian).

We wrześniowym badaniu udział w wyborach "zdecydowanie" zadeklarowało 24 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca). "Raczej" do urn wybrałoby się 37 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.). W wyborach "raczej" nie planowało udziału 15 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), a "zdecydowanie" nie wzięłoby udziału - 16 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). 8 proc. było niezdecydowanych.

TNS Polska przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 9-14 września na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1028 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat; dla badania dotyczącego preferencji partyjnych badanie przeprowadzono na próbie 632 osób.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama