Nowy numer 43/2020 Archiwum

V4 o przyszłości UE

Bezpieczeństwo, nowe porozumienie migracyjne i przyszłość wspólnego rynku - to trzy główne punkty wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej, które przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier zaprezentują w piątek na nieformalnym szczycie UE w Bratysławie.

Spotkanie przywódców 27 państw członkowskich - bez udziału Wielkiej Brytanii - w piątek w Bratysławie ma rozpocząć w UE dyskusję na temat przyszłości Wspólnoty w obliczu Brexitu.

Wspólnym głosem na nieformalnym szczycie mówić będzie Grupa Wyszehradzka. W dokumencie, do którego dotarła PAP, Polska, Czechy, Słowacja i Węgry koncentrują się na trzech kwestiach: bezpieczeństwie, nowym porozumieniu dotyczącym kryzysu migracyjnego oraz na wspólnym rynku.

Grupa Wyszehradzka podkreśla potrzebę wzmocnienia współpracy w zakresie obrony. Zaznacza, że w kwestiach migracji niezbędna jest współpraca z krajami trzecimi, w tym z Turcją. Skuteczną drogą do zwalczenia nielegalnej imigracji jest w ocenie V4 skuteczna ochrona granic.

"Wynik referendum w Wielkiej Brytanii, mimo że niepożądany, otwiera możliwość poprawy funkcjonowania Unii Europejskiej: relacji pomiędzy instytucjami europejskimi, instytucjami a państwami członkowskimi oraz politycznej agendy UE" - czytamy we wspólnym stanowisku. W ocenie V4 taka poprawa jest konieczna, by przywrócić zaufanie do europejskiego projektu i jego instytucji oraz wzmocnić głos państw członkowskich.

V4 we wspólnym stanowisku zaznaczyło także rolę Rady Europejskiej oraz konieczność wzmocnienia parlamentów narodowych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama