Nowy numer 42/2020 Archiwum

Andrzej Grajewski otrzyma Krzyż Zasługi

Zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" zostanie dziś odznaczony.

Uroczystość wręczenia Krzyża Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec odbędzie się dziś w rezydencji ambasadora Niemiec w Warszawie.

Andrzej Grajewski to wieloletni pracownik "Gościa Niedzielnego", zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu "Świat". Jest doktorem nauk politycznych i historykiem. Jako współprzewodniczący zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w latach 2006-2015 w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju stosunków pomiędzy oboma państwami. Autor wielu książek, w latach 80-tych działał w podziemiu antykomunistycznym. Jest również zaangażowany w pomoc charytatywną, brał udział w akcjach humanitarnych m.in. w Czeczenii i na Ukrainie.

Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec został ustanowiony w 1951 roku przez pierwszego prezydenta Republiki Theodora Heussa. To nagroda cywilna dla obywateli Niemiec i cudzoziemców, którzy w czasie odbudowy Niemiec ze zniszczeń wojennych lub w późniejszych latach wykazali się wybitnymi zasługami w dziedzinach: politycznej, kulturalnej lub społeczno-gospodarczej. Order Republiki Federalnej Niemiec to jedyne odznaczenie nadawane przez władze federalne. 

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się