Nowy numer 44/2020 Archiwum

Na jego cześć nazwano planetoidę 4972

Znany jest przede wszystkim z Kanonu D-dur.

Johann Pachelbel urodził się w 1653 roku w Norymberdze, nie znana jest jego dokładna data urodzenia. Znana jest za to data jego chrztu, który miał miejsce 1 września 1653 roku. Słynny kompozytor imię odziedziczył po swoim ojcu, który był handlarzem win. Jego druga żona, a matka Johanna, nazywała się Anna Marie.

Dość szybko odkryto w nim talent muzyczny. Uczęszczał na naukę do Heinricha Schwemmera. Studiował na Uniwersytecie Altdorf, ale w 1669 roku musiał przerwać naukę, bo ojciec popadł w kłopoty finansowe. W 1670 został stypendystą Gimnasium Poeticum w Regensburgu. Władze szkoły pod ogromnym wrażeniem jego umiejętności. Pachelbel został dopuszczony do studiowania muzyki także poza Gimnazjum. Jego nauczycielem został Kaspar Prentz. To on rozwinął w Johannie zainteresowanie włoską muzyką współczesną i kościelną.

W 1677 roku Johann został organistą na dworze księcia w Eisenach, gdzie poznał rodzinę Bacha. W 1678 został organistą w protestanckim kościele kaznodziejów w Erfurcie. W 1681 roku poślubił Barbarę Gabrel, która wraz z ich synkiem zmarła na dżumę w 1683 roku.

Johann jednak nie czuł powołania do samotności, więc w następnym roku poślubił Judith Dommer, z którą doczekał się pięciu synów i dwóch córek. Jego synowie Wilhelm i Charles również zostali kompozytorami. Amelia natomiast została słynną malarką.

W 1690 przeniósł się do Stuttgartu. Po dwóch latach musiał uciekać przed zbliżającą się francuską inwazją. Następnie przez 2 lata pracował w Gotha, jako miejski organista. Tam opublikował swój pierwszy i jedyny zbiór liturgiczny Acht Chorale zum Praeambulieren. W czasie pobytu w Gotha, dwukrotnie proponowano mu pracę w Stuttgarcie i na Uniwersytecie w Oksfordzie, odmówił ich przyjęcia.

Tymczasem w Norymberdze zmarł organista kościoła św. Sebalda - Georg Caspar Wecker. Wtedy władze miasta zwróciły się z propozycją pracy do Johanna, który ją przyjął. Do końca życia pozostał w Norymberdze. Zmarł w wieku 52 lat, na początku marca 1706 roku.

Johann Pachelbel - Kanon in D-Dur für drei Violinen und Basso Continuo
fluence51

Pachelbel przeszedł do historii jako kompozytor organowy. Napisał ponad 200 utworów na ten instrument, zarówno świeckich, jak i liturgicznych. Był także kompozytorem muzyki wokalnej. Przetrwało ponad 100 jego utworów. Najbardziej znaną i rozpoznawaną kompozycja jest jednak Kanon D-dur na troje skrzypiec i basso continuo. Co ciekawe, na jego cześć nazwano planetoidę (4972) Pachelbel, która została odkryta w 1989 roku.

Słynna grupa "The Piano Guys", znana z oryginalnych coverów, również pokusiła się o wykonanie Kanonu D-dur.

Rockelbel's Canon (Pachelbel's Canon in D) - 4 Cellos - ThePianoGuys
ThePianoGuys

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama