Reklama

    Nowy numer 44/2020 Archiwum

Instrukcja uzdrawiania relacji

Tekst ten traktuje o skomplikowanych więzach międzyludzkich. Paweł pisze list do Filemona, obywatela miasta Kolosy, w sprawie zbiegłego niewolnika Onezyma, który był sprawcą szkód majątkowych.

Biblia jeszcze raz przekonuje, że Boga interesują nie tylko tematy uniwersalne, dotyczące całej ludzkości, ale zwykli ludzie, cierpiący z powodu swych lęków i krzywd. Jest Jego troską zaangażowanie w nasze powikłane relacje międzyludzkie. Duch Święty słowami Pawła zwraca się do Filemona, by uwolnił Onezyma z niewolnictwa.

By stworzyć relację opartą na wolności, trzeba zrezygnować z wszelkich form zniewalania, zaborczości, posiadania kogoś. By zyskać w kimś brata na zawsze, trzeba niekiedy oddalenia na jakiś czas dla zerwania uzależnienia. Despotyczne zniewalanie kogoś prowadzi wcześniej czy później do ucieczki od obsesora. Ta trująca więź kajdan emocjonalnych, która dziś zastąpiła rzeczywiste niewolnictwo i którą często nazywa się miłością, zwykle kończy się rozstaniem, ucieczką, gdyż zniewalanie łańcuchami uczuć jest nie do zniesienia. Być może w naszym kraju nie ma niewolnictwa, ale jest mnóstwo zniewolonych ludzi, podporządkowanych, osaczonych czyjąś zaborczością, stąd w zupełnie nowym znaczeniu List do Filemona może stanowić przestrogę i instrukcję uzdrowienia więzi międzyludzkich. Uciekamy od tych, którzy być może sprawiają wrażenie przyjaznych, ale w rzeczywistości nas zniewalają. Garniemy się do tych, którzy rodzą nas w Duchu, jak Paweł Onezyma.

Pisanie listu to świetna forma uzdrowienia toksycznych więzów międzyludzkich. Daje czas na przemyślenie, na podjęcie decyzji nie emocjonalnie, lecz z dystansem. Tradycja mówi, że Onezyma uwolniono, a po latach został biskupem Efezu i zapewne to on zaczął gromadzić listy Pawła. Jego imię tłumaczy się jako „pożyteczny”. Rzeczywiście uwolnić, niewolnika to zyskać brata najużyteczniejszego w niewymuszonej wdzięczności.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.