GN 19/2022 Archiwum

Kościelne "nie" dla kary śmierci

"Potwierdzić wybór życia" – taki tytuł nosi publikacja krajowego duszpasterstwa więziennego Filipin poświęcona tzw. sprawiedliwości naprawczej. W dokumencie znajdują się podstawowe informacje, opinie i analizy problemów związanych z karą śmierci.

Publikacja wyjaśnia także pozytywne aspekty sprawiedliwości naprawczej. Chodzi o uwrażliwienie opinii publicznej na dramat związany z "kulturą śmierci" przez zintensyfikowanie kampanii edukacyjnej na rzecz życia. Na Filipinach bowiem toczy się debata na temat kary śmierci, którą podjął nowo wybrany prezydent Rodrigo Duterte. Zadeklarował on chęć jej przywrócenia po 10 latach od zniesienia. Powieszeniem miałyby być karane przestępstwa takie jak handel narkotykami, gwałt, zabójstwo i kradzież. Policja zaś otrzymałaby prawo do użycia broni w operacjach prowadzonych przeciwko przestępczości zorganizowanej.

Publikacja przygotowana przez komisje ds. duszpasterstwa więziennego Episkopatu Filipin zawiera też przemówienia wygłoszone na ten temat przez papieża Franciszka. Wydrukowane egzemplarze zostaną rozesłane do wszystkich najważniejszych instytucji publicznych w kraju.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze